Przyjechali zobaczyć piękno Krakowa

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 02.07.2019 15:03

130 dzieci ze Wschodu przyjechało wraz z opiekunami do Małopolski w ramach tegorocznej, 20. już edycji akcji "Podarujmy dzieciom lato".

Przyjechali zobaczyć piękno Krakowa Do Krakowa przyjechali m.in. uczniowie Sobotnio-Niedzielnej Szkoły im. gen. Stanisława Maczka w Szczercu w obwodzie lwowskim. Bogdan Gancarz /Foto Gość

Jej inicjatorem i organizatorem jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, wspierane przez Senat RP oraz władze Krakowa i województwa małopolskiego. Dzisiaj w sali obrad Rady Miasta Krakowa w Pałacu Wielopolskich odbyło się uroczyste powitanie uczestników wakacyjnego pobytu edukacyjnego dzieci z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Mołdawii i Litwy, pochodzących z niezamożnych, często wielodzietnych rodzin, kultywujących tradycje polskie.

Gości witał Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. - Nasze stowarzyszenie w ciągu minionych 20 lat trwania akcji zaprosiło ponad 2,5 tys. dzieci. To wielka radość dla nas, że także w tym roku mogliśmy Was zaprosić do nas, byście poznali piękno Krakowa, piękno Polski - powiedział K. Barczyk.

Akcji "Podarujmy dzieciom lato" patronuje metropolita krakowski. W jego imieniu jej uczestników witał w Pałacu Wielopolskich bp Janusz Mastalski. - W Krakowie każdy kamień pokazuje polskość, naszą tradycję, naszą kulturę. Ktoś, kto przybywa do Krakowa, może się czuć jak czytelnik, który otwiera piękną książkę o historii Polski - powiedział biskup Mastalski. - To także "książka" o historii Kościoła. Będziecie w Krakowie, Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej chodzili śladami największego Polaka - papieża Jana Pawła II. Modląc się tam, będziecie mogli wiele uprosić.

Gościem honorowym była Andżelika Borys, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi. - Te przyjazdy do Małopolski są bardzo ważne, bo dają okazję do poznawania języka i kultury polskiej i wzmacniają tożsamość narodową. Ich uczestnicy - mający od kilku do kilkunastu lat - muszą się przedtem wykazać aktywnością w trakcie przygotowywania literackich i plastycznych prac konkursowych na tematy polskie - powiedziała A. Borys. - Niezapomniana jest atmosfera Krakowa i życzliwość jego mieszkańców.

Uczestnicy akcji z przyjazdem do Małopolski wiążą dużo nadziei. - Przyjechaliśmy z Tyraspola, który znajduje się w Naddniestrzu. Cieszymy się, nasza dwudziestoosobowa grupa będzie miała okazję codziennie ćwiczyć mówienie po polsku - powiedziała Natalia Siniawska, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej "Jasna Góra".  - My też chcemy poduczyć się języka polskiego, no i zobaczyć dokładnie Kraków - dodał Grzegorz Sawka z Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Ułanowicach koło Sambora.

Przyjechali również m.in. harcerze z drużyny im. Romualda Traugutta z Brześcia na Białorusi oraz dziesięcioro uczniów Sobotnio-Niedzielnej Szkoły im. gen. Stanisława Maczka w Szczercu w obwodzie lwowskim. - Patronuje nam właśnie ten słynny dowódca polski, bo urodził się w naszej miejscowości. Poznajemy jego biografię. Syn gen. Maczka, Andrzej, odwiedzał naszą szkołę - powiedziała Wiktoria Patryk.

Uczestnicy akcji do 11 lipca będą zwiedzali Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i Wieliczkę. Nie zabraknie także okazji do szlifowania umiejętności posługiwania się językiem polskim oraz  do wypoczynku.