Będzie naukowy spektakl

bg

publikacja 17.07.2019 11:26

Wiadomo już, że sale wystawy stałej Małopolskiego Centrum Nauki "Cogiteon" będą przypominały przestrzenie teatralne.

Będzie naukowy spektakl Tak będzie wyglądała jedna z sal wystawy stałej Małopolskiego Centrum Nauki "Cogiteon". Archiwum MCN "Cogiteon"

Nowoczesna siedziba centrum, które zajmuje się popularyzacją nauki, powstanie do 2022 r. przy pasie startowym na krakowskich Czyżynach, w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Budynek będzie przypominał startujący samolot. Jego 4 bryły będą połączone wspólną elewacją i podziemiem.

- Sercem obiektu będzie wystawa stała, podzielona na 5 sekcji tematycznych, oraz przestrzeń wystaw czasowych. Obok znajdzie się 6 laboratoriów, w których odnajdą się m.in. pasjonaci chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, botaniki - wyjaśnia Piotr Koziarz, rzecznik prasowy MCN. Na dachu powstanie zaś ogród.

16 lipca zaprezentowano projekt scenografii wystawy stałej, który przygotowało krakowskie Koza Nostra Studio. - Chcieliśmy, by dzięki dekoracjom przestrzenie ożyły i stały się częścią naukowego spektaklu - stwierdziła Natalia Horak, szefowa studia projektowego.

Na ścianach poszczególnych, zróżnicowanych kolorystycznie sal pojawią się dekoracje przedstawiające wizerunki m.in. neuronów, splątanych nitek DNA, tkanki ludzkiej i elektronicznego układu scalonego. Instalacje będą się uaktywniały w czasie pokazów, które będzie można oglądać m.in. z amfiteatralnie ułożonych siedzisk.