Radość Matki

Magdalena Dobrzyniak

|

Gość Krakowski 30/2019

publikacja 25.07.2019 00:00

Kilkaset osób przyjęło szkaplerz podczas tegorocznych uroczystości odpustowych w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej u ojców karmelitów.

▲	– Ta szata jest przywilejem, ale i przyjęciem odpowiedzialności za Kościół, zwłaszcza w czasie kryzysu i zamętu – mówił bp Damian Muskus OFM. ▲ – Ta szata jest przywilejem, ale i przyjęciem odpowiedzialności za Kościół, zwłaszcza w czasie kryzysu i zamętu – mówił bp Damian Muskus OFM.
Magdalena Dobrzyniak /Foto Gość

Rozpoczęły się one 16 lipca, kiedy Mszy przy ołtarzu polowym przewodniczył bp Damian Muskus OFM. Hierarcha podkreślał w homilii, że Maryja uczy odpowiedzialnego życia i podejmowania wyborów w duchu miłości. – Nasza Matka nie oczekuje od nas, że będziemy uciekać od świata w Jej ramiona. Nie oczekuje też tego, że w Jej obronie będziemy jak chłopcy bawić się w Jej wojowników. Największą radością Matki jest nasza ludzka i chrześcijańska dojrzałość, wyrażająca się w najprostszych rzeczach, w spójności wiary i codzienności – nauczał kaznodzieja.

Mówił, że wyrazem miłości do Maryi nie jest „toczenie wojen z rzeczywistymi lub wyimaginowanymi wrogami”, ale bycie światłem przed ludźmi. Spotkaniu Rodziny Szkaplerznej 20 lipca przewodniczył bp Jan Piotrowski z Kielc. Przybyło na nie kilka tysięcy wiernych z ponad 60 miejscowości południowej Polski. Były wszystkie zgromadzenia karmelitańskie, wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych oraz kilkadziesiąt wspólnot Bractwa Szkaplerznego. Podczas spotkania intronizowano relikwie św. Szymona Stocka, karmelity z Anglii, który otrzymał szkaplerz od Matki Bożej w 1251 roku. Do Polski przywiózł je o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Odtąd będą one w czerneńskim sanktuarium.