Wieliczka świętuje 3. rocznicę ŚDM

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 27.07.2019 09:05

Mszą św. w kościele parafialnym w Strumianach k. Wieliczki rozpoczną się obchody rocznicy Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie trzy lata temu.

Wieliczka świętuje 3. rocznicę ŚDM Na Campus Misericordiae odbyło się w 2016 r. nocne czuwanie z młodzieżą świata i Msza św. Posłania na zakończenie ŚDM. Roman Koszowski /Foto Gość

Po Eucharystii, która zostanie odprawiona o godz. 19.00, ze świątyni wyruszy procesja na Campus Misericordiae, gdzie papież Franciszek modlił się z młodzieżą świata podczas sobotniego czuwania, a dzień później odprawił Mszę św. Posłania na zakończenie Światowych Dni Młodzieży.

W kilkukilometrowej procesji uczestnikom uroczystości będzie towarzyszyła figura Matki Bożej Loretańskiej.

Wieczorem na scenie plenerowej Campus Misericordiae odbędzie się koncert uwielbienia, podczas którego wystąpią Play&Pray oraz Chór Gospel Voice. Przewidywana jest obecność kard. Stanisława Dziwisza, który trzy lata temu, jako metropolita krakowski, był gospodarzem spotkania młodych.

W programie zaplanowano Drogę Krzyżową oraz zapalenie symbolicznego Płomienia dla Młodych. W ten sposób mieszkańcy Wieliczki chcą podziękować młodzieży, która uczestniczyła w ŚDM w Krakowie, za obecność, modlitwę i świadectwo wiary.

W niedzielę odbędzie się festiwal „Poznajemy kulturę Europy” z udziałem zespołów z Polski i Grecji. O godz. 19.00 na Campus Misericordiae odprawiona zostanie Msza św. polowa. Po niej na scenie plenerowej wystąpi największa kapela góralska w Polsce - Mała Armia Janosika.

Obecnie na Campus Misericordiae działa Dom Miłosierdzia i Dom Chleba, czyli magazyn żywności Caritas Archidiecezji Krakowskiej. W parku stoi kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą przeszedł papież Franciszek z młodymi reprezentującymi wszystkie kontynenty, rozpoczynając nocne czuwanie podczas ŚDM. Trwa budowa Domu Młodych, który ma być miejscem wspomnień o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbyły się w dniach 26-31 lipca 2016 roku, gromadząc pod Wawelem ponad 2,5 mln młodych ludzi z całego świata.