Pavany i kontredanse na Rynku Głównym

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 27.07.2019 17:10

Dzisiaj na krakowskim Rynku Głównym odbywają się spektakle i pokazy pierwszego dnia finału jubileuszowego 20. Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza".

Pavany i kontredanse na Rynku Głównym Swe umiejętności taneczne pokazywali uczestnicy festiwalowych warsztatów "Kraków tańczy!". Bogdan Gancarz /Foto Gość

Wpierw tancerze zaprezentowali to, czego się nauczyli, na odbywających się rokrocznie w trakcie festiwalu warsztatch „Kraków tańczy!”.

 W tym roku barokowego tańca angielskiego uczyła Barbara Segal, francuskiego tańca barokowego i kontredansów zaś Pierre-Francois Dollé. Z arkanami francuskich i włoskich tańców renesansowych zapoznawały: Marie-Claire Bär Le Corre, Gloria Giordano i Marta Baranowska. Kroków i figur tańców hinduskich, hiszpańskich oraz polskich uczyli zaś: Alaknanda, Ana Yepes i Leszek Rembowski. Pod kierunkiem Iréne Feste uczono się po raz pierwszy tańców empirowych, królujących w Europie na początku XIX w. Uczestnicy warsztatów tańczyli wraz ze swymi mistrzami m.in. w rytmie pavany i kontredansa.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod znakiem bajek, baśni i legend. Dlatego na Rynku nie zabrakło dziś także "Bajki o księżniczkach" w wykonaniu dziecięco- młodzieżowego Zepołu Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Bydgostiensis.

Ci spośród zainteresowanych spektaklami festiwalowymi, którzy nie gustują w bajkach, mogli pójść na dziedzinie Collegium Maius, gdzie tancerze i stażyści Baletu Cracovia Danza, w scenerii najstarszych budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego, dali dwa przedstawienia: "Breve Regnum" i "Harmonia Mundi". To pierwsze ilustrowało średniowieczną zabawę żaków krakowskich, którzy lekce sobie ważąc profesorów, obejmowali na czas zabawy władzę w uniwersytecie i wybierali spośród siebie króla i dwór. Zabrzmiała m.in. łacińska pieśń żakowska z XV w., której początek dał tytuł przedstawieniu. W kolejnym spektaklu tancerze wcielili się w planety i Słońce, by oddać tytułową "harmonię świata". Na wszystkim czuwał zaś wychowanek Uniwersytetu Krakowskiego - Mikołaj Kopernik, autor dzieła "O obrotach sfer niebieskich". Widzowie spektakli mogli podziwiać m.in. pawany, tańce dworskie z XVI wieku.

Na godz. 20 zaplanowano wystawienie spektaklu "Metamorfozy. Kot w butach" opracowany na podstawie bajek Charles’a Perraulta do muzyki francuskich tańców barokowych. Po nim zaś ma się odbyć  doroczny bal publiczności prowadzony przez szefową festiwalu Romanę Agnel oraz Marie-Claire Bär Le Corre i Pierre’a-Francois’a Dollé. - Wiele osób czeka z utęsknieniem na kolejny bal. Wielkie wrażenie robi widok par tanecznych krążących wokół Rynku w rytm renesansowej pawany - mówiła szefowa festiwalu.

Jubileuszowa edycja festiwalu zakończy się w niedzielę 28 lipca o godz. 20 wystawieniem dwóch spektakli: "Znad Jamuny i Gangesu" na podstawie baśni hinduskich oraz "Pan Twardowski. Ale bajka!". Wcześniej zaś na Rynku Głównym od godz. 13 do 15 będzie się odbywał pokaz umiejętności tanecznych uczestników warsztatów festiwalowych. Zaś od godz. 15 do 18 zostaną wystawione spektakle: "Bajka o księżniczkach" i "Ogrody Charlotty". Od godz. 15 do 18 w Collegium Maius UJ zostaną powtórzone spektakle "Breve Regnum" i "Harmonia Mundi", a w tym samym czasie w Barbakanie wykładowcy i uczestnicy warsztatów "Kraków tańczy!" zabiorą widzów w "Podróż barokową"

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej: www.cracoviadanza/festiwal/program.