Abp Jędraszewski: Małżeństwa są dla Kościoła przypomnieniem tego, co dokonało się na krzyżu

Monika Łącka Monika Łącka

publikacja 08.09.2019 13:48

Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. podczas 27. Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. Uczestniczył w niej prezydent Andrzej Duda.

Abp Jędraszewski: Małżeństwa są dla Kościoła przypomnieniem tego, co dokonało się na krzyżu Metropolita, idąc wśród uczestników pielgrzymki, witał się z nimi i błogosławił dzieci. Monika Łącka /Foto Gość

Nawiązując do przypadających dziś czytań, arcybiskup pytał w homilii, czy mamy świadomość, w jaki sposób doświadczamy tego, że Bóg jest z nami. - On chce, by w życiu każdego z nas Jego miłość znalazła swój odblask, odzwierciedlenie, zwłaszcza jeśli chodzi o miłość małżeńską, rodzinną i macierzyńską - mówił metropolita.

Jako przykład współdziałania łaski Bożej z ludźmi przypomniał dwie święte rodziny - Anny i Joachima (rodziców Matki Bożej) oraz Maryi i Józefa. - Józef, choć czuł niepokój, gdy dowiedział się, że Maryja spodziewa się dziecka, wziął Ją do siebie, bo zaufał aniołowi posłanemu przez Boga. Miłość małżeńska i dziś ma być budowana na takim bezgranicznym zaufaniu do Boga, który pomoże nawet w trudnych momentach - przekonywał abp Jędraszewski.

Podkreślił, że na życiu małżeńskim i rodzinnym budują się narody, a w ten sposób spełnia się pierwsze przykazanie, jakie Bóg dał kobiecie i mężczyźnie: by byli płodni, rozmnażali się i czynili sobie ziemię poddaną. - Współczesna kultura kwestionuje jednak to wszystko, i to w sposób brutalny, agresywny i świętokradczy. Zaczyna się to od negacji Boga, a gdy nie ma Boga, człowiek zostaje sam, w duchowej pustce. Tak było 300 lat temu, gdy w epoce oświecenia kwestionowano Boga, stawiając na rozum, i tak było 80 lat temu, gdy rozpoczynała się II wojna światowa, a polityczne systemy miały niszczyć człowieka. Rozum wtedy się skompromitował - zaznaczył metropolita. - Tak jest i dziś, gdy ideologie gender i LGBT próbują niszczyć dzieci, także te najmniejsze, odbierając im czystość spojrzenia i niewinność. W konsekwencji próbuje się zniszczyć całe społeczeństwa i narody. Jak bowiem można żyć, gdy podważa się to, czy człowiek jest kobietą czy mężczyzną?

Arcybiskup wskazał też, że odpowiedzią na to, co jest złego i co dotyka współczesnych ludzi, jest i powinno być nauczanie św. Jana Pawła II, zawarte w jego encyklikach i listach apostolskich. Ten wielki Polak przez cały swój pontyfikat podkreślał bowiem, że fundamentem życia człowieka jest Bóg. I to z Niego wynika to, jaką rolę mają spełniać małżeństwa i rodziny. - Małżeństwa są stałym przypomnieniem dla Kościoła tego, co stało się na krzyżu. Są też czytelnymi znakami zbawienia, które wciąż się dokonuje - zauważył metropolita, prosząc rodziny, by dawały świadectwo swojej wiary, którego świat tak bardzo potrzebuje.

Podczas Mszy św., którą koncelebrowali biskupi pomocniczy: Jan Zając, Jan Szkodoń i Janusz Mastalski, zostało też ogłoszone powołanie Fundacji Towarzyszenia Rodzinie, która będzie wspierała Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Warto dodać, że w uroczystości uczestniczyło ok. 100 tys. pątników.

Posłuchaj całej homilii abp. Jędraszewskiego: