Małopolska. Przed wyborami parlamentarnymi

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 11.10.2019 15:56

W niedzielę 13 października od godz. 7 do 21 odbywać się będą wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej. Małopolanie wybiorą 41 spośród 100 posłów na Sejm oraz 8 spośród 100 senatorów.

Małopolska. Przed wyborami parlamentarnymi W trakcie wyborów parlamentarnych karty do głosowania będą wrzucane do przezroczystych urn, takich jakich użyto w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego. Miłosz Kluba /Foto Gość

Mieszkańcy archidiecezji krakowskiej będą głosowali w Obwodowych Komisjach Wyborczych na posłów z okręgów: nr 12 obejmującego powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki (8 mandatów), nr 13 obejmującego Kraków oraz powiaty: krakowski, miechowski i olkuski (14 mandatów), nr 14 obejmującego Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański  (10 mandatów) oraz nr 15 obejmującego Tarnów oraz powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki (9 mandatów).

Senatorów będziemy z kolei wybierać w okręgach: nr 30 - powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki (1 mandat), nr 31 - powiaty: krakowski, miechowski i olkuski (1 mandat), nr 32 - Kraków: Dzielnica II, Dzielnica III, Dzielnica IV, Dzielnica XIV, Dzielnica XV, Dzielnica XVI, Dzielnica XVII, Dzielnica XVIII (1 mandat), nr 33 - Kraków: Dzielnica I, Dzielnica V, Dzielnica VI, Dzielnica VII, Dzielnica VIII, Dzielnica IX, Dzielnica X, Dzielnica XI, Dzielnica XII, Dzielnica XIII (1 mandat), nr 34 - powiaty: bocheński, brzeski, proszowicki, wielicki (1 mandat) i nr 36 - powiaty: limanowski, nowotarski, tatrzański (1 mandat).

Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda odda swój głos w Krakowie.

Do wyborów należy przyjść z dokumentem tożsamości ze zdjęciem. Aby głos był ważny na kartach do głosowania do Sejmu i Senatu, należy zaznaczyć znak X (dwie przecinające się linie) przy jednym z nazwisk kandydatów.

Przez całą sobotę i niedzielę do godz. 21 obowiązuje cisza wyborcza. Nie wolno wówczas agitować, podawać wyników sondaży oraz kolportować plakatów i ulotek. Sondażowe wyniki wyborów zostaną podane tuż po zakończeniu głosowania o godz. 21. Wyniki oficjalne zostaną podane nie wcześniej niż w poniedziałek 14 października wieczorem.

5 komitetów zarejestrowało swe listy we wszystkich okręgach, otrzymując po wylosowaniu numery: 1 - Polskie Stronnictwo Ludowe, 2 - Prawo i Sprawiedliwość, 3 - Sojusz Lewicy Demokratycznej, 4 - Konfederacja Wolność i Niepodległość, 5 - Koalicja Obywatelska. W okręgu nr 13 obejmującym Kraków i okolice będą także kandydaci z listy nr 6 - Prawica oraz 8 - Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy.

Na listach znaleźli się zarówno znani politycy szczebla centralnego, jak i popularni samorządowcy, za pośrednictwem których poszczególne komitety wyborcze chcą przyciągnąć głosujących.

Sondaże wskazują wprawdzie, które ugrupowanie otrzyma najwięcej głosów, niemniej wyniki personalne mogą być inne od kolejności na listach. - Mniej więcej wiadomo, kto będzie na pierwszym miejscu, a kto na drugim. Nie oznacza to jednak, że to ugrupowanie, które uzyska największą liczbę głosów, będzie faktycznym zwycięzcą wyborów, czyli zdoła utworzyć większość parlamentarną. Decydujący może być nawet pojedynczy mandat. Przeważą zaś najpewniej głosy osób, które pójdą na wybory, ale o tym, jakie ugrupowanie poprzeć, zdecydują w ostatniej chwili - wyjaśnia prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitny znawca wyborów.