Kraków. O polskich kardynałach i biskupach w świecie

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 18.10.2019 17:00

W trakcie jubileuszowego XX Międzynarodowego Sympozjum Biografistyki Polonijnej, które obradowało dziś w Krakowie, przedstawiano sylwetki hierarchów polskiego pochodzenia, pracujących na świecie: od Stolicy Apostolskiej przez Ukrainę aż po Brazylię.

Kraków. O polskich kardynałach i biskupach w świecie kard. Zenon Grocholewski przedstawił postać kard. Bolesława Filipiaka, który 40 lat swego życia spędził poza granicami Ojczyzny. Bogdan Gancarz /Goto Gość

- To już trzecie sympozjum poświęcone duchownym pracującym poza obecnymi granicami Polski. Dwa poprzednie odbyły się w Rzymie - powiedział Zbigniew Judycki, mieszkający od 25 lat we Francji wybitny biograf Polonii, autor i współautor 63 słowników biograficznych, organizator krakowskiego sympozjum "Z pastorałem przez kontynenty. Kardynałowie i biskupi polskiego pochodzenia w świecie".

- Znaczenie tego sympozjum, odbywającego się w historycznej sali obrad Rady Miasta Krakowa w Pałacu Wielopolskich,  jest duże, gdyż unaocznia wielki, wciąż jeszcze niezbadany w pełni wpływ hierarchów o polskich korzeniach, którzy od wieków pełnią posługę kapłańską w Kościele na terenach znajdujących za obecną polską granicą - dodał dr Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków, która zorganizowała przedsięwzięcie wraz z Fundacją Semper Fidelis, Oddziałem Wychodźstwa im. I. J. Paderewskiego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Muzeum Niepodległości.

Patronem honorowym sympozjum, a zarazem jego czynnym uczestnikiem, został kard. Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej. - Należy zwrócić uwagę, że chodzi tutaj o duchownych, których walory umysłu i serca oraz duszpasterskie dokonania zostały docenione za granicą, tam bowiem, poza kilkoma wyjątkami, zostali wybrani i wyróżnieni - zauważył kardynał.

Swoje wystąpienie poświęcił kard. Bolesławowi Filipiakowi (1901-1978), który 40 lat swego życia spędził za granicą, najpierw jako student prawa w Rzymie, potem jako towarzysz prymasa Augusta Hlonda podczas jego tułaczki wojennej, wreszcie jako wieloletni sędzia, a potem także dziekan Trybunału Roty Rzymskiej. "Reprezentuję w Kurii Rzymskiej Polskę, a w sposób szczególny moją ziemię rodzinną - Kujawy" - napisał w jednym ze swych "Listów z Rzymu", publikowanych na łamach "Przewodnika Katolickiego".  - Żył intensywnie życiem Kościoła, jego wydarzeniami. Urzekała go powszechność i trwałość Kościoła. Czuł się mocno współrealizatorem jego misji. Wszystko to przebija się dobitnie w jego wypowiedziach - powiedział o nim kard. Grocholewski.

Przedstawiano także sylwetki m.in. duszpasterzy emigracji, arcybiskupów: Józefa Gawlinę i Szczepana Wesołego oraz biskupów duszpasterzujących niegdyś z oddaniem na Wschodzie: Rafała Kiernickiego, Kazimierza Świątka,  Jana Cieplaka i Jana Cieńskiego, wyświęconego potajemnie przez kard. Wyszyńskiego.

Ze względów organizacyjnych w trakcie sympozjum przedstawiono jedynie życiorysy zmarłych hierarchów. Tych, którzy żyją, przedstawiono dodatkowo w wydrukowanej już książce, zawierającej wszystkie referaty nadesłane na jubileuszową konferencję biograficzną. Zaprezentowano tam m.in. postacie kard. Stanisława Dziwisza, który dzisiaj przysłuchiwał się części obraz, kard. Konrada Krajewskiego i abp. Jerzego Mazura.

W trakcie sympozjum wręczono także Krzyże Honorowe "Za zasługi dla Muzeum Niepodległości". Otrzymali je m.in. red. Magdalena Bykowska z Paryża, kard. Zenon Grocholewski, prof. Henryk Żaliński z Krakowa, prof. Wiesław Hładkiewicz z Zielonej Góry, dr. Stanisław Dziedzic, red. Stanisław Małecki z Warszawy, i  artyta plastyk Tadeusz Kurek z Ostrowca Świętokrzyskiego.