Targi Książki. Przychodzą uczniowie i profesorowie

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 25.10.2019 09:29

Na stoiska wydawców uczestniczących w trwających w Centrum Expo Kraków 23. Międzynarodowych Targach Książki przychodzi wielu czytelników.

Targi Książki. Przychodzą uczniowie i profesorowie Uczniowie pilnie oglądali nowości wydawnicze. Bogdan Gancarz /Foto Gość

Oblegane jest m.in. stoisko Wydawnictwa Literackiego, gdzie można kupić książki tegorocznej noblistki literackiej Olgi Tokarczuk. - Nie czytałam jeszcze "Anny Inn w grobowcach świata", dlatego przyszłam ją kupić. Mam nadzieję, że uda mi się w sobotę lub niedzielę zdobyć autograf autorki - powiedziała pani Katarzyna.

Na stoisku tygodnika "Najwyższy Czas" wśród publikacji z serii "Biblioteka Wolności" można było kupić m.in. tom zawierający wstrząsające relacje dzieci ofiar tzw. Operacji polskiej NKWD z lat 1937-1938, w trakcie której w Związku Sowieckim zamordowano ponad 100 tys. osób pochodzenia polskiego, a prawie 30 tys. zamknięto w obozach koncentracyjnych. Zebrał je Tomasz Sommer, autor pierwszej książki opisującej szczegółowo małą wciąż znaną "Operację polską". - Szykuję drugie, poszerzone wydanie tej monografii, które ukaże się nakładem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - powiedział autor.

Na stoisku katolickiego wydawnictwa Rafael dużym zainteresowaniem cieszyły się z kolei przeznaczone dla dzieci publikacje historyczne z serii "Kocham Polskę" autorstwa Joanny Wieliczki-Szarkowej i Jarosława Szarka. Jedną z nich, poświęconą II wojnie światowej, kupił m.in. Ksawery z VI klasy krakowskiej szkoły podstawowej Montessori. - Historia bardzo mnie interesuje. Ta książka jest zaś bardzo ciekawie napisana - powiedział Ksawery.

Doktor Wieliczka-Szarkowa jest także autorką opublikowanej przez wydawnictwo AA, bogato ilustrowanej, albumowej księgi "Polska i Polacy. Dzieje narodu do 1795 r.". - To pierwszy tom serii "Wielka ilustrowana historia Polski" - powiedziała Anna Jaskuła, przedstawicielka wydawnictwa. Nakładem tej samej oficyny ukazała się też opracowana przez Justynę Chłap-Nowakową antologia polskiej poezji patriotycznej "Nie zginęła".

Stałym gościem targów jest prof. Andrzej Mączyński, prawnik, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, obecnie wiceprezes Polskiej Akademii Umiejętności. - Skoro tylko jestem w Krakowie w czasie targów, zawsze je odwiedzam. Moja wielotysięczna biblioteka domowa jest już mocno nasycona publikacjami prawniczymi, więc szukam raczej  książek z dziedziny filozofii, literatury pięknej, historii myśli politycznej. Będę musiał się przyjrzeć bliżej wyłożonemu na stoisku Instytutu Pamięci Narodowej dwutomowemu wyborowi pism płk. Ignacego Matuszewskiego, żołnierza, polityka i publicysty - powiedział uczony.

Wydanie na prawie 2 tys. stron "Pism wybranych" Matuszewskiego (1891-1946) stało się swoistą sensacją z dziedziny edytorstwa historycznego. Dzisiaj po południu na Targach Książki odbędzie się druga w kraju prezentacja tej publikacji. Początek o godz. 17 w sali Budapeszt C. Gościem będzie m.in. prof. Sławomir Cenckiewicz z Wojskowego Biura Historycznego, który opracował do druku publikację pism Matuszewskiego i poprzedził je prawie 200-stronicowym wstępem biograficznym.

Godziny otwarcia targów odbywających się przy ul. Galicyjskiej 9: w piątek i sobotę 25 i 26 października - od godz. 10 do 19, w niedzielę 27 października - od godz. 10 do 17.

Szczegółowy program targów jest dostępny pod adresem internetowym www.ksiazka.krakow.pl.