Ulicami Wieliczki po raz pierwszy przeszedł Korowód Świętych

Julia Wrześniak

dodane 26.10.2019 14:58

Wydarzenie zorganizowali Szkoła Podstawowa nr 1 oraz parafia św. Franciszka z Asyżu i działająca przy niej wspólnota dzieci i rodziców Drużyna św. Franciszka.

Ulicami Wieliczki po raz pierwszy przeszedł Korowód Świętych Ulicami Solnego Miasta przeszedł cały poczet świętych i błogosławionych. Julia Wrześniak /Foto Gość

Św. Rita, św. Siostra Faustyna, bł. Karolina Kózkówna, św. Jan Paweł II i wielu innych świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego przeszło 26 października ulicami Królowej Jadwigi i Kosiby do klasztoru franciszkanów. W znajdującej się w klasztornym ogrodzie kaplicy Porcjunkuli wszyscy mali święci radośnie zaśpiewali piosenki "Mama Królowa" oraz "Święty uśmiechnięty".

Następnie razem odmówili dziesiątek Różańca. Na zakończenie w przyklasztornej auli odbył się poczęstunek, podczas którego dzieci mogły wyjść na scenę, zaprezentować swój strój i opowiedzieć wszystkim o patronie, którego wybrali na ten dzień. Zwieńczeniem wydarzenia było natomiast rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy strój. Pierwsze miejsce przyznano "św. Antoniemu z Padwy".

Jak tłumaczyli organizatorzy, celem korowodu było nie tylko przybliżenie dzieciom postaci świętych, ale również stworzenie alternatywnego wydarzenia dla szerzących się w Polsce halloweenowych imprez.

- Mam nadzieję, że ten Korowód Świętych nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz stanie się naszą coroczną tradycją - mówił Lucjan Rówiński, dyrektor SP nr 1.

- Bardzo cieszę się, że mogłam wraz ze swoją rodziną wziąć udział w Korowodzie Świętych. To piękna i mądra inicjatywa, która stanowi świetną przeciwwagę dla tak rozpowszechnianego Halloween. Takie wydarzenie jak dziś jest idealną okazją do przekazania dzieciom tradycyjnych, chrześcijańskich wzorców, które w dzisiejszych czasach mają priorytetowe znaczenie dla ich wychowania i dalszego wzrastania w wierze - mówiła pani Maria, mama 3-letniej Uli, która również szła w sobotnim korowodzie.