Spełnione marzenie Marysi

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 26.11.2019 19:30

Marysia Jedynak ma 11 lat i jest nieuleczalnie chora. Bp Damian Muskus OFM udzielił dziewczynce sakramentu bierzmowania.

Spełnione marzenie Marysi To było wielkie wydarzenie dla całej rodziny Marysi. Marcin Jedynak

Zespół Leigha to choroba genetyczna - nieuleczalna, o wysokim stopniu śmiertelności. Objawia się już w wieku niemowlęcym. Wiele dzieci z tą przypadłością nie dożywa 2 lat. Marysia ma 3-letnią siostrę Anię, która również choruje.

Sakrament bierzmowania był wielkim przeżyciem dla Marysi. - Spełniło się jej marzenie, zwłaszcza że Ania jest już bierzmowana, bo przyjęła ten sakrament w szpitalu, gdy jej życie było zagrożone - opowiada tata dziewczynek. Marcin Jedynak przyznaje, że uroczystość była dużym wydarzeniem dla całej rodziny. - Msza św. w domu, spotkanie z biskupem - to było dla nas ważne. To łaska i wielkie umocnienie - dodaje.

A Marysia? Ze szczęścia śpiewała, unosiła ręce do góry, promieniała radością. Zdradziła też, że w czasie Mszy św. prosiła Ducha Świętego o dar pobożności.

Spełnione marzenie Marysi   Spełniło się marzenie dziewczynki. Marcin Jedynak

List potwierdzający diagnozę Marysi nosi datę 16 października 2009 roku. Od tego czasu dziecko dzielnie przeczy bezlitosnym statystykom. Jest uroczą, bystrą i mądrą dziewczynką. Nie daje się chorobie, wspierana przez oddanych rodziców, zespół lekarzy i opiekunów z wentylacji domowej Dom Sue Ryder oraz specjalistów z różnych krajów na świecie, którzy stale badają jej rozwój.

Dziewczynka objęta jest opieką watykańskiego szpitala dla dzieci Bambino Gesù. Jako jedno z pierwszych dzieci na świecie i pierwsza w Europie przyjmuje nowy lek EPI-743, który w jej przypadku przynosi zaskakująco dobre efekty. Stan zdrowia dziewczynki bardzo się poprawił. 

Poprzez cały czas Marysia pozostaje pod kontrolą lekarzy rzymskiego szpitala. Lek, który daje życie, dociera do Marysi z Włoch i będzie go musiała przyjmować do końca życia.

Stan zdrowia Marysi i postępy w jej leczeniu są również obiektem zainteresowania lekarzy w Ameryce. Jej przypadek stał się tematem międzynarodowych konferencji medycznych w wielu miejscach na świecie.

Historia Marysi i Ani opisana jest TUTAJ. Pod tym adresem można znaleźć również informacje, jak pomóc dziewczynkom i ich rodzicom w walce z chorobą.