Ok. 50 mln zł kosztowały modernizacja i wyposażenie oddziałów w krakowskich szpitalach im. Narutowicza i Żeromskiego

mł /PAP

publikacja 12.12.2019 20:13

Nowy sprzęt w Szpitalu im. Narutowicza poświęcił abp Marek Jędraszewski.

Ok. 50 mln zł kosztowały modernizacja i wyposażenie oddziałów w krakowskich szpitalach im. Narutowicza i Żeromskiego W Szpitalu im. Narutowicza rozbudowane zostały m.in. bloki operacyjne. Grzegorz Kozakiewicz

W czwartek otwarty został nowoczesny kompleks bloków operacyjnych i zmodernizowany oddział dziecięcy w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza. Łączny koszt trwającej od 2017 r. inwestycji wyniósł 37 mln zł. Prawie 36 mln zł kosztowały budowa i rozbudowa oraz wyposażenie bloków operacyjnych (27 mln zł z budżetu miasta, 8 mln z UE, ok. 450 tys. zł z budżetu państwa) i niespełna 1,5 mln zł - modernizacja oddziału dziecięcego.

- Przez cały czas szpital normalnie pracował - podkreśla Renata M. Godyń-Swędzioł, dyrektor placówki.

Nowe bloki operacyjne będą służyć do leczenia i profilaktyki chorób przewodu pokarmowego i gruczołów dokrewnych. W kompleksie jest też aparatura, którą wykorzystywać będzie centrum diagnostyki.

Z kolei na oddziale dziecięcym wydzielono odrębne pomieszczenia dla izolatki, punktu pielęgniarskiego, gabinetu zabiegowego, pokoju psychologa, pokoju socjalnego dla personelu, pokoju socjalnego dla pacjentów (rodziców dzieci), a także poza oddziałem wyodrębniono punkt konsultacyjny.

Jak zauważył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, w ostatnich 20 latach miasto przeznaczyło na inwestycje w tym szpitalu 118 mln zł. Zapewnił też, że nie jest to ostatnia inwestycja, którą z pomocą miejskich pieniędzy zrealizuje ta placówka.

Z kolei wczoraj do użytku oddano trzy oddziały w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego (generalna modernizacja i przebudowa trwa tam od 1,5 roku). Są to oddziały: chorób infekcyjnych i pediatrii (który stał się najlepiej wyposażonym oddziałem chorób infekcyjnych w Polsce), obserwacyjno-zakaźny dla dorosłych i dermatologiczny. Ich remont i wyposażenie kosztowały 14 mln zł (8 mln zł pochodziło z pieniędzy miasta, 6 mln - z UE).

Pieniądze te pozwoliły m.in. na ocieplenie budynku, dostosowanie go do obowiązujących norm sanitarnych i przeciwpożarowych, wymianę wszystkich instalacji i zakup nowych mebli.

Pieniądze zaplanowane dla szpitala w przyszłorocznym budżecie i w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2020-2023 wynoszą prawie 87 mln zł. Przeznaczone będą m.in. na kontynuację remontu i budowę dodatkowego pawilonu dla potrzeb szpitalnego oddziału ratunkowego.