Kraków. Szopki w kościołach

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 02.01.2020 13:57

We wszystkich świątyniach krakowskich można oglądać szopki bożonarodzeniowe. Nie wszystkie z nich są jednak powszechnie znane.

Kraków. Szopki w kościołach Szopka w kościele św. Marka jest wprawdzie skromna, lecz usytuowano ją przed pięknym ołtarzem bocznym, na którym stoją figury aniołów ze złoconymi skrzydłami. Adam Wojnar

Niektórzy z krakowian wciąż kultywują w okresie świąt Bożego Narodzenia tradycję odwiedzin kościołów, gdzie wystawiono szopki. Niektóre z nich, np. ruchoma szopka u bernardynów, są dobrze znane. Jednak te w innych miejscach są również godne uwagi.

W kościele św. Marka (ul. św. Marka 10) szopka jest wprawdzie skromna, ale pięknie zaaranżowana przed jednym z ołtarzy bocznych, gdzie stoją figury aniołów ze złoconymi skrzydłami. Kilkaset metrów dalej, w reformackim kościele św. Kazimierza Królewicza (ul. Reformacka 4), szopka jest już bardziej okazała, ma kilkanaście figur.

Konstrukcja w kościele zmartwychwstańców (ul. Łobzowska 10) jest skromna, podobnie jak sama świątynia, którą jednak warto odwiedzić. Zbudowana pod koniec XIX w. w murach dawnej garbarni ma we wnętrzu m.in. charakterystyczną dla bazylik wczesnochrześcijańskich, w Polsce jednak rzadką, belkę łączącą dwa ołtarze boczne i oddzielającą prezbiterium od reszty nawy kościoła. W świątyni tej pochowany jest sługa Boży o. Paweł Smolikowski (1849-1926). W sąsiadującym z nią klasztorze mieszkał inny wybitny członek tego zakonu - o. Stefan Pawlicki (1839-1916).

Przy tej samej ul. Łobzowskiej, pod numerem 40, znajduje się kościół karmelitanek bosych, wybudowany w latach 1903-1905 według projektu znanych architektów - Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego. Znajdująca się tam szopka została ustawiona na tle panoramy Jerozolimy. Podobnie jest w kościele karmelitów na Piasku przy ul. Karmelickiej 19.

Szopka w kościele św. Szczepana (ul. Sienkiewicza 19) została usytuowana, co nieczęste, na stopniach przed ołtarzem głównym.

Warto też zobaczyć szopki w kościele wizytek przy ul. Krowoderskiej 16 i u franciszkanów (ul. Franciszkańska).