Znamy tegorocznych laureatów Medali św. Brata Alberta

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 07.01.2020 12:30

Zostali nimi Paweł Domagała, Małgorzata i Andrzej Kilanczykowie oraz Adolfina Głowacka.

Znamy tegorocznych laureatów Medali św. Brata Alberta - Medal św. Brata Alberta zmienia życie - mówiła A. Dymna. Magdalena Dobrzyniak /Foto Gość

Wyróżnienie przyznawane jest od 1997 r. za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Uroczyste wręczenie odznaczeń odbędzie się 23 marca podczas XX Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych "Albertiana".

Wyniki obrad kapituły, która tradycyjnie zbiera się w kolejne rocznice śmierci św. Brata Alberta, ogłosił podczas spotkania z dziennikarzami prezes Fundacji św. Brata Alberta w Radwanowicach, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Adolfina Głowacka z Wrocławia, urodzona w Nowosiółce Skałackiej na Podolu, uhonorowana została za przekazanie pieniędzy na budowę Domu Podolskiego w Schronisku dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach. "Dom ten ma być żywym pomnikiem upamiętniającym Polaków z województwa tarnopolskiego, którzy zginęli w czasie II wojny światowej" - czytamy w komunikacie kapituły medalu.

Paweł Domagała otrzymał wyróżnienie za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza za wspieranie Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". - To jest niezwykły artysta, aktor, fantastycznie śpiewa. Mimo że jest bardzo zajętym człowiekiem, zaangażował się w Festiwal Zaczarowanej Piosenki. Podczas swoich koncertów zbiera pieniądze na naszą fundację - mówiła A. Dymna. Jak podkreśliła, artysta "pomaga, bo chce". - Jego pomoc jest jak uśmiech. Zaraża nią innych - opowiadała.

Aktorka również jest laureatką wyróżnienia radwanowickiej fundacji. - Medal św. Brata Alberta w człowieku utrwala i rozwija chęć pomagania i zmienia życie. W moim wypadku dał "kopa". Z niego wziął się festiwal Albertiana - wyznała.

Małgorzatę i Andrzeja Kilanczyków z Buczku k. Łasku uhonorowano za wieloletnie wspieranie mieszkańców Domów Pomocy Społecznej im. Brata Alberta w Chorzeszowie i Łodzi. Są właścicielami gospodarstwa rolnego, prowadzą hipoterapię, są społecznikami angażującymi się w pomoc osobom niepełnosprawnym.

Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Jego pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski. Wśród pozostałych są również m.in.: premier Jerzy Buzek, prof. Zbigniew Brzeziński, bp Jan Chrapek, Anna Dymna, kard. Stanisław Dziwisz, prof. Andrzej Zoll, Agata Kornhauser-Duda czy Jakub Błaszczykowski.

Medal przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.