Krakowska Caritas świętowała 30-lecie istnienia

ah

publikacja 19.01.2020 12:29

W dziękczynnej Mszy św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach wzięli udział wolontariusze, darczyńcy, pracownicy i współpracownicy Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Krakowska Caritas świętowała 30-lecie istnienia Mszy św. z okazji 30-lecia Caritas Archidiecezji Krakowskiej przewodniczył bp Jan Zając Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Zbigniew Bielas, kustosz sanktuarium, przywitał ich słowami św. Jana Pawła II z encykliki "Dives in Misericordia" - "Miłosierdzie jest nieodzownym wymiarem miłości, jest jakby drugim jej imieniem, a zarazem właściwym sposobem jej objawiania się i realizacji wobec rzeczywistości zła, które jest w świecie, które dotyka i osacza człowieka".

Przewodniczący jubileuszowej Mszy św. bp. Jan Zając przypomniał słowa Benedykta XVI, który wykonujących posługę charytatywną w Kościele nazwał "przedłużeniem rąk Boskich": - To o was nauczał w encyklice "Deus Caritas est", że jesteście "osobami dotkniętymi miłością Chrystusa, których serce zdobył Chrystus swą miłością, budząc w was miłość bliźniego" - tłumaczył biskup.

- Caritas jest zawsze czymś więcej niż zwyczajną działalnością. Jak nauczał nas Paweł Apostoł: "Gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, a miłości bym nie miał, nic mi nie pomoże" - mówił bp Jan.

W uroczystości brali udział wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas z różnych stron diecezji - m.in. z Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynie, którzy przed rozpoczęciem koronki poprowadzili góralskie kolędowanie. Uroczystość zakończył koncert kolęd w wykonaniu Chóru Sanktuarium Miłosierdzia Bożego "Musica Ex Anima" oraz zespołu wokalnego Bazyliki Mariackiej Cappella Marialis pod dyrekcją Krzysztofa Michałka, organisty Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

30 lat temu, 29 stycznia 1990 roku, kard. Franciszek Macharski powołał do życia Caritas Archidiecezji Krakowskiej, by służyła potrzebującym: chorym, starszym i niepełnosprawnym, dzieciom i rodzinom potrzebującym wsparcia, najuboższym i ofiarom przemocy. Dzięki intensywnej pracy krakowska Caritas stała się jedną z największych Caritas diecezjalnych. Od 2004 r. jest organizacją pożytku publicznego.

Krakowska Caritas utworzyła i prowadzi sieć placówek dla potrzebujących, takich jak stacje opieki, domy stałego i dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych i starszych, dzieci i matek z dziećmi, a także największą w Krakowie jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych: Kuchnię św. Brata Alberta.

Przykładem dużych, ważnych inwestycji są Warsztaty Terapii Zajęciowej w Odrowążu, Zembrzycach i Spytkowicach, Rodzinny Dom Pomocy w Krakowie czy Rodzinne Domy Dziecka w Krakowie i Nowej Wsi. Krakowska Caritas prowadzi też akcje pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych, dzieci i najuboższych, promuje wolontariat w szkołach i parafiach oraz prowadzi działalność oświatową.