Słowo boli, ale wyzwala

Gość Krakowski 8/2020

publikacja 20.02.2020 00:00

– Jeżeli nie wypieramy tego, co się stało, wiemy, z czym powinniśmy się mierzyć, żeby iść dalej – przekonuje ks. Artur Chłopek, duszpasterz pokrzywdzonych z powodu wykorzystania seksualnego małoletnich.

▲	W sanktuarium św. Jana Pawła II 28 lutego o 19.00 zostanie odprawiona Droga Krzyżowa w intencji zranionych  i za cały Kościół. ▲ W sanktuarium św. Jana Pawła II 28 lutego o 19.00 zostanie odprawiona Droga Krzyżowa w intencji zranionych i za cały Kościół.
MIŁOSZ KLUBA /FOTO GOŚĆ

Magdalena Dobrzyniak: Jedna z osób wykorzystanych przez kapłana apelowała podczas pierwszego spotkania modlitewnego za zranionych w Kościele: „Nie zapominajcie o nas”. W jaki sposób archidiecezja odpowiada na to wołanie?

ks. Artur Chłopek: Jako duszpaserz spotykam się z pokrzywdzonymi i ich bliskimi, jeśli sobie tego życzą. Szukamy sposobu dotarcia do osób, które żyją w parafiach, a z ciężarem wykorzystania seksualnego w dzieciństwie lub młodości muszą mierzyć się same. Do parafii zostały rozesłane materiały informacyjne o tym, do kogo zgłaszać fakt wykorzystania i jakie instytucje służą wsparciem w takich sytuacjach. Do materiałów dołączony jest List do księży proboszczów. Trzeba pamiętać o tym, na co często zwraca uwagę o. Adam Żak, że podstawową pomocą pokrzywdzonym jest zmiana sposobu myślenia osób tworzących wspólnotę Kościoła. Potrzeba otwartości na to, że osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym żyją wśród nas. To dotyczy nie tylko kurii czy diecezji w ogólności, ale konkretnych wspólnot i parafii, bo także tam osoby wykorzystane powinny znaleźć wsparcie.

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.