Są niczym Pismo Święte

Bogdan Gancarz

|

Gość Krakowski 8/2020

publikacja 20.02.2020 00:00

Ożywiane światłem przez wieki były przekaźnikami wiary. Niepowtarzalną okazję przyjrzenia się im z bliska daje wystawa unikatowych witraży średniowiecznych w krakowskim Muzeum Narodowym. Specjalnie na tę okoliczność wyjęto kwatery witrażowe z okien kościoła Mariackiego.

▲	W celu jak najlepszego wyeksponowania dzieł z bazyliki Wniebowzięcia NMP zrekonstruowano prezbiterium świątyni. ▲ W celu jak najlepszego wyeksponowania dzieł z bazyliki Wniebowzięcia NMP zrekonstruowano prezbiterium świątyni.
Miłosz Kluba /FOTO GOŚĆ

Mienią się kolorami wywołanymi przez przepływające przez nie światło. – Malarstwo witrażowe jest bardzo ciekawym rodzajem sztuki. Witraż jest martwy tak długo, dopóki nie przeniknie go światło. Gdy nie ma światła, jest jedynie zlepkiem szarych szkieł, połączonych kawałkami ołowiu. Dlatego ową świetlistość zaznaczyliśmy w tytule ekspozycji – mówi dr Dobrosława Horzela z Instytutu Historii Sztuki UJ, kurator wystawy „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”, którą przygotowywała przez kilka lat.

Dostępne jest 6% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.