Związek Podhalan wspiera abp. Marka Jędraszewskiego

mł /BP Archidiecezji Krakowskiej

publikacja 24.02.2020 23:12

"Na nas, górali, zawsze możesz liczyć" - napisał Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan w Polsce, w liście przesłanym do metropolity krakowskiego.

Związek Podhalan wspiera abp. Marka Jędraszewskiego Górale zrzeszeni w Związku Podhalan zapewnili, że popierają bezkompromisową postawę arcybiskupa. Monika Łącka /Foto Gość

Podczas ostatniego zjazdu Związku Podhalan dokonane zostały zmiany w statucie organizacji. Do jej zadań dopisano wspieranie rodziny, którą poprzez trwały związek tworzą ojciec (mężczyzna) i matka (kobieta), a współtworzą dzieci. Podkreślono też, że "rodzina stanowi fundament wspólnot lokalnych, narodu i państwa".

"Jak zapisano w statucie Związku Podhalan, nasza działalność opiera się na fundamencie wartości chrześcijańskich. Jesteśmy przeświadczeni, że są one niezawodnym drogowskazem dla wszystkich ludzi dobrej woli również w czasach dzisiejszych. Mądrość chrześcijańskiej antropologii wynika z uwzględniania przez nią różnych aspektów naszego człowieczeństwa, a nade wszystko z jej głębi, sięgającej jego bezwzględnych korzeni. Dlatego mądrość ta jest dla nas ostoją w dzisiejszych trudnych czasach, kiedy to rozmaite środowiska i grupy interesów usiłują przeistoczyć fundamenty porządku społecznego i tożsamości człowieka w imię swych partykularnych i płytkich ideologii" - napisał Andrzej Skupień, prezes ZP w Polsce, w liście przesłanym z tej okazji do abp. Jędraszewskiego.

"Strażniku wartości chrześcijańskich! Wyrażamy najgłębszą wdzięczność i aprobatę wobec Twoich słów demaskujących i potępiających wspomniane zjawiska. Wspieramy Twoją zdecydowaną i bezkompromisową postawę. Jednocześnie solidaryzujemy się z Tobą wobec fali agresywnych, krzywdzących ataków, często wymierzonych bezpośrednio w Twoją Osobę. Pozostając w modlitwie, zapewniamy: na nas, górali zawsze możesz liczyć!" - dodał A. Skupień.

Warto dodać, że metropolita krakowski w sierpniu 2019 r., podczas obchodów 100-lecia ZP, przewodniczył uroczystej Mszy św. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Z kolei jesienią, w czasie XI Rekolekcji Góralskich, abp Jędraszewski ogłosił, że Związek Podhalan będzie nosił imię św. Jana Pawła II.