Kraków. Konkurs młodych znawców liturgii

Justyna Zygmunt

publikacja 07.03.2020 21:36

170 pasjonatów liturgii z całej Polski wzięło udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej, który odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.

Kraków. Konkurs młodych znawców liturgii Uczestnicy finałowych zmagań podchodzili do nich z optymizmem. Justyna Zygmunt

VII edycja konkursu liturgicznego, po raz pierwszy organizowanego w wymiarze ogólnopolskim, zgromadziła 7 marca w seminarium uczestników wraz z opiekunami z 21 diecezji m.in. krakowskiej, legnickiej, opolskiej,  rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

Tematem tegorocznego konkursu była Liturgia Godzin. - Temat Liturgii Godzin, jako codziennej modlitwy ludu Bożego, wziął się z chęci popularyzacji tego sposobu modlitwy. Chcemy pomóc młodym ludziom ją odkryć. Tym, którzy formują się w różnych wspólnotach, umożliwić pogłębienie i jej lepsze zrozumienie, natomiast dla większości uczestników jest to pierwsze zetknięcie z tą modlitwą. Być może słyszeli, że jest coś takiego, jak Nieszpory, ale nie mają pojęcia, o co w nich chodzi - wyjaśniał dk. Szymon Kapłon, pomysłodawca konkursu.

Uczestnicy wspominali, że z Liturgią Godzin mieli styczność w trakcie kursu ceremoniarza parafialnego lub formacji oazowej. Dla niektórych postanowieniem pokonkursowym jest sumienne kontynuowanie lub rozpoczęcie modlitwy tym sposobem.

- Obok zapoznania się z podaną literaturą i wkuciu jej, najważniejsze było to, by przeżyć tę wiedzę, którą otrzymaliśmy dzięki Panu Bogu i wprowadzić ją do naszej praktyki liturgicznej, którą spełniamy na co dzień posługując czy modląc się Liturgią Godzin. Ważne, żebyśmy dzięki temu byli bliżej Pana Boga i otrzymywali łaski płynące z poznawania Go bliżej - powiedział Jędrzej Miryński, jeden z laureatów konkursu.

Podczas rozdania nagród głos zabrali ks. dr Andrzej Kielian, dyrektor krakowskiego Wydziału katechetycznego oraz ks. Ryszard Gacek, prezes Stowarzyszenia "Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej". Podziękowali uczestnikom za trud włożony w przygotowania do konkursu, rodzicom, katechetom oraz kapłanom zaś za towarzyszenie i pomoc młodzieży w poznawaniu liturgii. - Życzę wam, żeby ta wiedza przekładała się także na wasz osobisty kontakt z Bogiem, na wasze osobiste relacje i kształtowanie tego, jak wygląda liturgia, tam gdzie jesteście - w waszych parafiach i wspólnotach - powiedział ks. Kielian.

Laureaci VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej

Kategoria wiekowa - starsi:

  • I miejsce: Marceli Durasiewicz (diec. legnicka)
  • II miejsce: Jędrzej Miryński (archidiec. krakowska)
  • III miejsce: Maciej Leśniak (diec. rzeszowska)

Kategoria wiekowa - młodsi:

  • I miejsce: Antoni Zakrzewski (archidiec. krakowska)
  • II miejsce: Emilia Lichowicz  (diec. opolska)
  • III miejsce: Maciej Oleszczuk (diec. zamojsko-lubaczowska)