Triduum w domu

mk

publikacja 06.04.2020 17:07

Ks. Jacek Bernacik i ks. Krzysztof Porosło podpowiadają, jak przeżyć Triduum Paschalne we wspólnocie rodzinnej.

Triduum w domu Duszpasterze zachęcają, by przeżyć w rodzinie niektóre znaki obecne w liturgii Triduum Paschalnego - jak wzajemne obmycie nóg czy adorację krzyża. Miłosz Kluba /Foto Gość

W ramach wspólnej inicjatywy Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej i Duszpasterstwa Akademickiego UPJPII "Patmos" powstały materiały, które mają pomóc w modlitwie rodzinnej w czasie Triduum Paschalnego.

- Czas pandemii koronawirusa przypadł w najważniejszym momencie dla chrześcijan. Wtedy, kiedy świętujemy tajemnicę śmierci i zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa - mówi w pierwszym, zapowiadającym cały cykl nagraniu ks. Krzysztof Porosło z DA "Patmos".

- W tej sytuacji, kiedy absolutna większość z nas nie będzie mogła wziąć udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, musimy się zastanowić, jak możemy ten czas przeżyć owocnie - tłumaczy i podkreśla, że "treść tych świąt się nie zmienia, musi się zmienić sposób ich przeżywania".

#TRIDUUMwDOMU - zapowiedź
Krzysztof Porosło

Oprócz przygotowania modlitw, fragmentów Pisma Świętego i rozważań duszpasterze nagrali także filmy z komentarzami do kolejnych dni Triduum Paschalnego. Będą one dostępne na stronie krakowskiej oazy (krakow.oaza.pl) i DA "Patmos" (patmos.upjp2.edu.pl). Będziemy je publikować także na naszej stronie - pliki PDF i film z komentarzem do Wielkiego Czwartku znajdziecie na końcu tego tekstu. Kolejne filmy będą się ukazywać w najbliższych dniach.

Autorzy proponują dwa sposoby korzystania z materiałów. Pierwszy to wykorzystanie ich jako "swoistego rytuału do liturgii celebrowanej w domowym Kościele, gdzie cała rodzina gromadzi się na modlitwie przy rodzinnym stole".

"Wtedy, kiedy w rodzinnej parafii rozpoczyna się celebracja Triduum Sacrum, również w rodzinach rozpoczyna się modlitwa, której przewodniczy głowa rodziny (ewentualnie ktoś inny z dorosłych). Wtedy zachęcamy do przeprowadzenia tej celebracji krok po kroku, ze wszystkimi jej elementami, szczególnie liturgią słowa i komunią duchową" - tłumaczą autorzy.

"Druga forma skorzystania z tych materiałów jest dla osób, które będą oglądać transmisję celebracji Triduum Paschalnego w telewizji, Internecie czy słuchać jej w radiu. Wtedy zachęcamy do modlitwy i duchowej łączności z oglądaną celebracją. Poniższe materiały mogą pomóc w przeżyciu liturgii słowa czy w akcie komunii duchowej. Zachęcamy wtedy jednak również do tego, aby po albo przed oglądnięciem transmisji zebrać się z rodziną i, korzystając z tych materiałów: a) odmówić odpowiednią część liturgii godzin; b) porozmawiać o usłyszanym słowie, podzielić się nim (tzw. echo słowa); c) przeżyć w rodzinie niektóre znaki, jak wzajemne obmycie nóg czy adorację krzyża" - czytamy w opisie.

#TRIDUUMwDOMU - Wielki Czwartek
Krzysztof Porosło

Duszpasterze zachęcają też, by na czas celebracji odsunąć od siebie wszystko, co może rozpraszać uczestników modlitwy.

"Wytłumaczmy dzieciom, co będzie się działo, wagę tej modlitwy dla życia całej rodziny. Ubierzmy się odświętnie, a na stół rodzinny, wokół którego się zgromadzimy, nałóżmy biały obrus i zapalmy świece. Nie wstydźmy się również przyjmować w tej liturgii domowej adekwatnych postaw ciała: stojącej w czasie modlitwy, siedzącej na słuchanie słowa i klęczącej na akt komunii duchowej czy adorację krzyża" - proponują.

Pliki do pobrania:

Wersja do korzystania na telefonie i tablecie:

Wersja do druku: