Katolicy do muzułmanów: Mamy wspólne doświadczenie postu w izolacji

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 23.04.2020 22:07

Z okazji rozpoczynającego się ramadanu, który jest świętym czasem postu dla wyznawców islamu, Rada Dialogu Archidiecezji Krakowskiej przekazała życzenia społeczności muzułmańskiej pod Wawelem.

Katolicy do muzułmanów: Mamy wspólne doświadczenie postu w izolacji Uczestnicy styczniowego spotkania muzułmanów i katolików. Karol Wilczyński

List został podpisany przez bp. Damiana Muskusa OFM i przewodniczącego Rady Dialogu ks. Łukasza Kamykowskiego.

"Nasze wspólne doświadczenie postu w izolacji podkreśla wagę naszej wspólnej odpowiedzialności, by głosić pokój i serdeczne relacje między wyznawcami różnych religii" - piszą jego autorzy.

W przekazanych wspólnocie muzułmańskiej życzeniach zapewniają o solidarnej modlitwie w trudnym czasie pandemii. "Oby ten post był dla Was czasem licznych darów duchowych i zbliżenia do Boga Jedynego, w którego razem wierzymy" - piszą członkowie rady.

Autorzy listu nawiązują do spotkania w krakowskim Centrum Muzułmańskim przy okazji obchodów XX Dnia Islamu w Kościele katolickim, w którym uczestniczyli m.in. krakowski biskup pomocniczy D. Muskus oraz mufti Nedal Abu Tabaq.

"Choć nasze wspólnoty równie mocno zostały dotknięte pandemią i społeczną izolacją, to jako Rada Dialogu Archidiecezji Krakowskiej wierzymy, że po jej zakończeniu będziemy mogli wspólnie budować pokój" - głosi przesłanie.

W Krakowie mieszka ok. 2-2,5 tys. muzułmanów. Ok. 200 osób uczestniczy w piątkowych modlitwach, które odbywają się w tutejszym centrum islamskim.

Z powodu pandemii meczety i centra muzułmańskie w Polsce są zamknięte do odwołania. W czasie ramadanu nie będą się odbywały wspólne modlitwy.

Czytaj także: