Tatrzański Park Narodowy otwarty od 4 maja

mk

publikacja 30.04.2020 15:38

Otwarte będą szlaki na terenie TPN, czynne będą schroniska i parkingi przy wejściach na szlaki. Ruszy także kolej linowa na Kasprowy Wierch.

Tatrzański Park Narodowy otwarty od 4 maja 22 i 23. 08.2019. Tatry Andrzej Kerner /Foto Gość

Przedstawiciele TPN zachęcają jednak do zakupu biletów drogą elektroniczną (przez stronę internetową tpn.pl lub aplikacje SkyCash, mPay), a nie w punktach przy szlakach. Apelują także o przestrzegania dodatkowych zasad bezpieczeństwa.

"Wprawdzie w lasach nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust, ale warto je zasłonić, kiedy widzimy, że wokół jest dużo ludzi. Twarz należy zasłaniać na parkingach i w punktach poboru opłat za wstęp. Zdajemy się na zdrowy rozsądek turystów i troskę o innych" - czytamy w komunikacie TPN.

Podkreślono w nim także konieczność zachowania dystansu od innych turystów i unikania miejsc koncentracji ludzi na szlaku i w miejscach odpoczynku.

Na najliczniej odwiedzanych szlakach będą obowiązywały limity wejść, szczegóły mają zostać podane wkrótce. TPN zachęca także do zabierania w góry własnego prowiantu, ponieważ na razie większość punktów gastronomicznych jest zamknięta.

"Infrastruktura w Parku nie jest dezynfekowana, warto o tym pamiętać i unikać dotykania barierek, ławek, stołów bez zabezpieczenia w postaci rękawiczek. Po powrocie należy dokładnie umyć ręce - podkreślają przedstawiciele TPN i zapowiadają wdrożenie nowych zasad sanitarnych, dotyczących obiektów i infrastruktury.

"Życzymy wszystkim satysfakcjonującego pobytu na łonie natury, ale namawiamy do takiego korzystania z parku, które nie narazi innych użytkowników ani służb. Będziemy obserwować, jak rozkłada się ruch i stosownie do tego podejmować kolejne działania, dlatego prosimy o sprawdzanie komunikatu turystycznego, gdzie zamieszczamy wszystkie istotne dla turysty i aktualne informacje" - podsumowuje Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.