Szybko, ale nie ulgowo. Otwarcie procesów kanonizacyjnych rodziców Jana Pawła II

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 07.05.2020 11:11

- Papież często wracał do doświadczenia domu - mówił kard. Stanisław Dziwisz w Wadowicach.

Szybko, ale nie ulgowo. Otwarcie procesów kanonizacyjnych rodziców Jana Pawła II - Wiele razy słyszałem od Jana Pawła II, że miał świętych rodziców - mówił kard. Stanisław Dziwisz. printscreen YouTube

W bazylice Ofiarowania NMP, gdzie znajduje się chrzcielnica, przy której został ochrzczony mały Karol Wojtyła, i obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przed którym często się modlił, odbyło się uroczyste otwarcie procesów kanonizacyjnych Emilii i Karola Wojtyłów - rodziców przyszłego papieża.

Sesja rozpoczęła się modlitwą do Ducha Świętego, której nauczył św. Jana Pawła II jego ojciec.

- Chcę tutaj, w tym miejscu, zaświadczyć, w obecności zgromadzonych kapłanów, że jako wieloletni sekretarz kard. Wojtyły i papieża Jana Pawła II wiele razy słyszałem od niego, że miał świętych rodziców - mówił podczas pierwszego posiedzenia trybunałów kard. Dziwisz.

Opowiadał o tym, że papież często wspominał przede wszystkim ojca, Karola seniora, z którym łączyła go "nie tylko więź synowska, ale prawdziwa duchowa przyjaźń". - Wspominał, jak w rodzinnym domu znajdował ojca klęczącego nocą w drugim pokoju, zatopionego w modlitwie. Z wielkim wzruszeniem opowiadał o wspólnych pielgrzymkach do sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. To za sprawą ojca przyjął szkaplerz w pobliskim kościele karmelitów bosych "na górce" i modlił się tam do św. Józefa - mówił najbliższy współpracownik świętego papieża.

Podkreślał, że relacja z ojcem, bliska i pełna wzajemnego zaufania, tkwiła głęboko w życiu księdza, biskupa i papieża Wojtyły. Jak zaznaczył kard. Dziwisz, Ojciec Święty mało pamiętał matkę, która zmarła, gdy miał 9 lat. Miłość do niej wyraził w wierszu "Nad Twoją białą mogiłą".

Sekretarz św. Jana Pawła II wspominał ponadto, że papież zawsze miał przy sobie niewielkie portreciki obojga rodziców. W Watykanie umieścił je na biurku. - Do doświadczenia domu powracał, kiedy mówił o tym, jak ważni są rodzice w naszym życiu, przywołując przykład świętych rodziców, którzy dobrze wychowali swoje dzieci, np. rodziców św. Teresy z Lisieux i innych świętych - dodał.

Zdaniem krakowskiego metropolity seniora, w rozpoczynającym się procesie kanonizacyjnym sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów "w sensie ścisłym" św. Jan Paweł Wielki stanie się świadkiem świętości swoich rodziców.

- Zwracam się do członków powołanych trybunałów: róbcie szybko, ale nie ulgowo - zaapelował. Zachęcił do modlitwy za pośrednictwem rodziców św. Jana Pawła II.

Kardynał Dziwisz podkreślił, że dziś, gdy panuje samotność, niepewność jutra, ale także poszukiwanie sensu życia, rodzice Jana Pawła II stają się "świadectwem trwania nieprzemijających wartości, wśród których na pierwszym miejscu jest rodzina". - Jestem głęboko przekonany, że staną się oni przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin, zwłaszcza teraz, gdy rodzinom, w kontekście ideologii kontestujących potrzebę i sens istnienia małżeństwa i rodziny, potrzeba autentycznych wzorców życia małżeńskiego i rodzinnego - mówił.

Postulatorem procesów kanonizacyjnych Karola i Emilii Wojtyłów jest ks. Sławomir Oder, który był także postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II.

Pierwszym sędzią trybunału jest abp Marek Jędraszewski,którego w procesach będzie reprezentował ks. Andrzej Scąber, referent ds.kanonizacyjnych. Promotorem sprawiedliwości jest ks. Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Powołanych zostało także dwóch notariuszy - ks. Grzegorz Kotala i ks. Paweł Ochocki. Wszyscy członkowie trybunałów złożyli przysięgę dochowania tajemnicy i wiernego wypełnienia powierzonego im zadania.

Zadaniem trybunałów będzie wykazanie, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny, że cieszą się opinią świętości, a za ich wstawiennictwem ludzie wypraszają łaski u Boga.

Pierwsza uroczysta sesja trybunałów odbywa się w obecności wszystkich dziekanów archidiecezji krakowskiej i jest transmitowana w mediach archidiecezji krakowskiej. Po formalnym rozpoczęciu procesu abp Jędraszewski będzie przewodniczył Mszy św. o pomyślny jego przebieg i łaski za wstawiennictwem sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów.