Opiekun chorych, lekarzy, pielgrzymów i więźniów

mk, dn

publikacja 02.06.2020 11:34

W sobotę 6 czerwca św. Roch zostanie ogłoszony patronem miasta i gminy Zator.

Opiekun chorych, lekarzy, pielgrzymów i więźniów Figura św. Rocha, ufundowana do kościoła w Zatorze. Miłosz Kluba /Foto Gość

Tego dnia Mszy św. w parafii Świętych Wojciecha i Jerzego w Zatorze (o godz. 12) będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Eucharystię poprzedzi modlitwa przy figurze świętego patrona, która znajduje się na skrzyżowaniu ulic Oświęcimskiej i Krakowskiej.

Pomnik upamiętnia zarazę z 1639 roku, w wyniku której zmarło kilkuset mieszkańców miasta. Pochowano ich poza murami w zbiorowej mogile, a na jej szczycie po ustaniu plagi ustawiono posąg św. Rocha - uważanego za obrońcę m.in. przed chorobami zakaźnymi.

Kiedy w 1905 r. odnowiono figurę, na postumencie umieszczono napis: "Święty Rochu, bądź opiekunem tego miasta, błogosław mieszkańcom jego".

- Miasto potrzebowało patrona, ale szczerze powiedziawszy, na początku traktowałem to bardziej historycznie. Rzeczywistość okazała się inna. Nadal są zarazy i taki patron jest jak najbardziej "na czasie" - mówi proboszcz zatorskiej parafii ks. Jacek Wieczorek.

Opiekun chorych, lekarzy, pielgrzymów i więźniów   Kościół Świętych Wojciecha i Jerzego w Zatorze. Miłosz Kluba /Foto Gość

W ramach przygotowań do sobotniej uroczystości w parafii odbyły się m.in. tematyczne Roraty związane z św. Rochem, zorganizowano konkurs literacki i plastyczny dla szkół podstawowych, upieczono "roszkę zatorską" (francuską słodką bułeczkę), skomponowano trzy pieśni o św. Rochu, zaprojektowano i wydrukowano grę planszową "Pielgrzym". Powstała także wspólnota Rochitów, modlących się za zmarłych i konających oraz o dobrą śmierć dla siebie. Do kościoła kupiono figurę świętego.


Więcej o parafii w Zatorze, kulcie św. Rocha i przygotowaniach do ogłoszenia go patronem miasta i gminy w najbliższym wydaniu „Gościa Krakowskiego” nr 23 na 7 czerwca.