Po ulewnych deszczach zalane m.in. centrum Łapanowa

mk

publikacja 21.06.2020 15:04

W centrum miejscowości było ok. 80 cm wody. Według wstępnych szacunków strażaków, zalanych zostało ponad 50 budynków.

Po ulewnych deszczach zalane m.in. centrum Łapanowa W wyniku ulewy ucierpiał m.in. drewniany, zabytkowy kościół św. Bartłomieja Miłosz Kluba /Foto Gość

Jak poinformował mł. kpt. Grzegorz Gac z komendy powiatowej PSP w Bochni, ucierpiały także dwa kościoły w centrum Łapanowa. Woda z rzeki Stradomki wdarła się do wnętrza zabytkowej, drewnianej świątyni. W nowszym, murowanym kościele, zalana została piwnica.

- Zniszczenia na pewno będą duże - mówił o sytuacji w drewnianym kościele G. Gac. W samej gminie Łapanów strażacy od sobotniego wieczora interweniowali ok. 40 razy. Ewakuowanych zostało 48 osób.

Według komunikatu, który w niedzielę po południu przesłało biuro wojewody małopolskiego, w ciągu ostatniej doby w związku z nawalnymi opadami deszczu PSP interweniowała w Małopolsce 300 razy.

Najgorsza sytuacja była w powiatach szczególnie w powiatach myślenickim, limanowskim, wielickim, i bocheńskim.

Biuro wojewody przypomniało także, że osoby i rodziny, które poniosły straty, mogą uzyskać wsparcie. W tym celu należy kontaktować się z właściwym gminnym ośrodkiem pomocy społecznej.

"Pomoc w formie zasiłku celowego na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb w związku z koniecznością usuwania skutków zdarzeń mających znamiona klęski żywiołowej przyznawana jest w kwotach do 6 tys. złotych. Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać zasiłek do 20 tys. złotych, natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. złotych. W przypadku budynków gospodarczych służących zaspakajaniu niezbędnych potrzeb osoby/rodziny wysokość pomocy wynosi maksymalnie do 100 tys. zł, niezależnie od liczby uszkodzonych obiektów" - czytamy w komunikacie.