Małopolska. Rozbudowa zakopianki

bg

publikacja 26.06.2020 09:12

Rusza budowa nowego dwupasmowego odcinka drogi z Krakowa do Zakopanego, popularnej zakopianki. Będzie prowadził z Rdzawki do Nowego Targu.

Małopolska. Rozbudowa zakopianki Tak ma wyglądać jeden z fragmentów nowo budowanej drogi. GDDKiA

Wytyczenie nowej szosy było niezbędne m.in. ze względu na spiętrzenia ruchu, szczególnie w trakcie weekendów i ferii. 16-kilometrowy fragment drogi wybuduje polska firma Intercor z Zawiercia. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wydał 25 czerwca zezwolenie na budowę i wbił wraz z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem symboliczną łopatę na terenie końcowego punktu tego odcinka - węzła drogowego Nowy Targ Zachód.

W sumie na odcinku zakopianki od Rdzawki do Nowego Targu powstaną 4 węzły drogowe: Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód i Nowy Targ Południe. Prócz samej szosy powstaną także obiekty inżynieryjne - estakady, mosty i wiadukty. Całość ma być zakończona do 2023 roku. Koszt budowy zaplanowano na 880 mln zł.

"Zanim na budowę wjedzie ciężki sprzęt, saperzy sprawdzą teren pod kątem ewentualnych niewybuchów, geodeci wytyczą drogi technologiczne w terenie, a przyrodnicy przygotują inwentaryzację i raport. Następnie karczowanie terenu, zdejmowanie warstwy gleby, budowa dróg technologicznych i w końcu samej drogi DK47 wraz z obiektami inżynierskimi" - poinformował oddział krakowski Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Odcinek Rdzawka-Nowy Targ będzie ostatnim dwupasmowym fragmentem drogi z Krakowa do Zakopanego. W przyszłym roku zakończą się prace na odcinku z Lubnia do Rabki. Droga będzie biegła m.in. 2-kilometrowym tunelem, który przebito pod górą Luboń Wielki.