Pielgrzymi z Suchej Beskidzkiej już idą

mk

publikacja 04.08.2020 14:15

Pierwsi uczestnicy 40. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej ruszyli już w stronę Jasnej Góry. Tradycyjnie jako pierwsza wystartowała wspólnota VIII - suska.

Pielgrzymi z Suchej Beskidzkiej już idą Pielgrzymi wyruszyli z Suchej Beskidzkiej 4 sierpnia rano. Miłosz Kluba /Foto Gość

Przewodnik wspólnoty ks. Sebastian Kozyra, zaznacza jednak, że trasa w tym roku jest nieco krótsza, ze względu na pandemię koronawirusa. Pielgrzymów czeka także nieco dodatkowych trudności. - Maseczki, częsta dezynfekcja, zachowanie dystansu, reżim sanitarny, stosowanie jednorazowych naczyń podczas posiłków - wylicza ks. Kozyra. - Spełnimy wszystko to, co zaleca nam Główny Inspektorat Sanitarny - zapewnia przewodnik.

Jeszcze przed wyjściem na trasę pielgrzymki każdemu z uczestników została zmierzona temperatura.

- My się nie wahamy. Wiemy już w styczniu, że trzeba iść - z uśmiechem mówi Tomasz, który na Jasną Górę pielgrzymuje od kilkunastu lat.

Wspólnota suska to ponad 100 osób - wśród pielgrzymów są goście z Bielska-Białej, Białegostoku, Katowic, Rzeszowa, a na ostatnim etapie do pątników ma się przyłączyć uczestniczka z Chicago.

Większość pątników z pozostałych wspólnot swoją pielgrzymkę rozpocznie 6 sierpnia rano Mszą św. na Wawelu. Na Jasną Górę dotrą 11 sierpnia.

Hasłem tegorocznej PPK są słowa: "Wielka tajemnica wiary", którym towarzyszy biblijne motto, zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana: "Abyście uwierzyli w Tego, którego [Bóg] posłał".