W Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

mł, o.tb

publikacja 10.08.2020 10:51

Potrwają one cały tydzień, a centralne wydarzenia odbędą się w piątek 14 sierpnia i w niedzielę 16 sierpnia.

W Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Po Mszy św. wierni modlili się w czasie procesji Boleści Maryi. o. F. Salezy Nowak OFM

Uroczystości rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył o. Gwidon Hensel OFM, wikariusz prowincji oo. bernardynów. Po Mszy św. wierni modlili się na dróżkach, uczestnicząc w procesji Boleści Maryi, którą zakończyły nieszpory przy Domku Matki Bożej.

- Przychodzimy tutaj nie tylko po to, by wyrazić naszą cześć Maryi, nie tylko po to, by świętować, ale właśnie po to, by zanurzyć się w rezerwuarze łaski i miłosierdzia. Przychodzimy z całym ciężarem i bagażem naszej codzienności i grzechów, naszej niedoskonałości i słabości. Ten bagaż przynosimy tutaj, na Kalwarię, na tę szczególną górę, aby doznać i doświadczyć odnowienia łaski i mocy chrztu - mówił podczas celebracji o. Gwidon. Jak dodał, nawiązując do wydarzenia z życia Eliasza, prorok przychodzi w doświadczeniu swojej bezsilności i staje wobec Boga, który nie objawia się w strasznych zjawiskach swojej mocy i potęgi, ale w swojej łagodności, w łagodnym szmerze.

- Bóg chce na tej górze objawić się w łagodnym szmerze Ducha Świętego, który przychodzi w naszej modlitwie, ale przede wszystkim w sakramentach - przekonywał o. Hensel, a odwołując się do słów Ewangelii, tłumaczył, że do Kalwarii pątnicy przybywają po to, by jak Piotr usłyszeć na nowo słowa Jezusa: "Przyjdź! Przyjdź po falach i odmętach".

- Pójście w stronę Mistrza wymaga odwagi ze strony uczniów. Dziś wyruszymy z procesją współcierpienia. Chcemy pójść za Tą, która nigdy nie zwątpiła, chcemy pójść pod krzyż Chrystusa, przez dni i godziny samotności, przez doświadczenie zmartwychwstania, ale też doświadczenie rodzącego się Kościoła - podkreślał o. Gwidon.

Przypomniał też słowa zawierzenia Maryi, które towarzyszyły Polakom od ślubów Jana Kazimierza przez Śluby Jasnogórskie. Stwierdził, że wymagają one wierności ze strony składających przyrzeczenia. - Przypominamy sobie te słowa, bo one są drogą, którą musimy przejść, aby także dziś wobec burz i przeciwności przetrwać, opierając się na ramieniu Tej, która pod krzyżem Chrystusa podtrzymywała cały Kościół w chwili zwątpienia i słabości - mówił o. Hensel, zachęcając wszystkich do bezgranicznego zaufania Maryi, która jest naszą przewodniczką w oddaniu się Bogu.

W najbliższy piątek 14 sierpnia uroczystości odpustowe pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego rozpoczną (o godz. 15) nieszpory przy kaplicy Domku Matki Bożej. Następnie odbędzie się procesja Pogrzebu Matki Bożej, po której, o godz. 18, odprawiona zostanie Msza św. przy kościele Grobu Matki Bożej. Z kolei w niedzielę 16 sierpnia Msza św. w kościele Grobu MB zostanie odprawiona już o godz. 6 rano. Po niej odbędzie się procesja Wniebowzięcia NMP, a o godz. 11 przy ołtarzu polowym Mszę św. odprawi abp Jędraszewski.

W Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny   W uroczystościach odpustowych każdego roku uczestniczą tysiące wiernych. o. F. Salezy Nowak OFM