Konkurs szopek w Arce Pana

Małgorzata Modzelewska, md

publikacja 18.01.2021 15:02

Na 5. edycję parafialnego konkursu "Najpiękniejsza bożonarodzeniowa szopka rodzinna w czasie pandemii" napłynęło 21 prac, nagrodzonych w dwóch kategoriach: stajenka betlejemska i dom rodzinny.

Konkurs szopek w Arce Pana Uczestnicy konkursu. archiwum parafii Arka Pana

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, nie był to zwykły konkurs,  ale wielkie rodzinne dzieło, uczące dzieci tradycji. W szopkach w ich opisach zostały zamknięte przemyślenia uczestników konkursu o sile rodziny w czasie pandemii i roli Boga w ich  życiu. 

I miejsce w konkursie zdobyła Zuzia Turek z mamą za szopkę, której centrum  stanowi ołtarz kościoła Arka Pana. Przypomina ona, że Boże Narodzenie ma miejsce na ołtarzu, w czasie każdej Mszy św. Ważnym punktem szopki jest odlew  splecionych w różańcu rąk mamy, taty i córki,  symbolizujących  siłę, która pozwala  modlitwą i miłością walczyć ze złem, przeciwnościami losu, a także ze strachem przed pandemią. 

Równorzędna nagrodę zdobył  Igor Godzic z rodzicami za szopkę pokazującą, jak w nowoczesnym wnętrzu tradycyjna rodzina kultywuje stare i piękne bożonarodzeniowe zwyczaje. W czasie Wigilii jest choinka, prezenty, tradycyjna wieczerza - biały obrus, Pismo Święte, opłatki, barszcz z uszkami, karp, pierogi i makowiec, 

Natomiast II miejsce zajęła  Adrianna Molong, studentka Ignatianum, za szopkę - statek, na którym zostały umieszczone szalupy z rodzinami, mającymi za sobą trudne chwile w życiu, a mimo to świętymi. Zapatrzeni są w Świętą Rodzinę, stanowiącą punkt centralny statku. 

Równorzędną nagrodę zdobyła rodzina Dusiów za szopkę, w której Trzej Królowie, jako wolontariusze, idą do Arki Pana, szpitala im. Rydygiera i Hospicjum św. Łazarza, niosąc w darze odpowiednio Wiarę, Nadzieję i Miłość. II miejsce zajęła także rodzina Mackiewiczów  za szopkę pokazującą bezpieczeństwo rodzinnego domu, w którym wszyscy czują się dobrze i  spokojnie. 

III miejsce przypadło rodzinie Witków za szopkę w kształcie anioła, symbolizującą opiekuna, który chroni, niesie pomoc i pociesza, a także Emilce i Madzi Stachowskim z rodzicami za dom wzorowany na szopce krakowskiej, ze Świętą  Rodziną, opłatkiem na stole i domownikami, usilnie wypatrującymi pierwszej gwiazdki. 

Wśród wyróżnionych szopek zwraca uwagę szopka Jakuba i Macieja Gębków, o której Maciej powiedział krótko: "Jezus jest z nami". Natomiast w stajence Weroniki Widomskiej Boża Dziecina rodzi się pod dachem zbudowanym z maseczek ochronnych, przychodzi na świat przy dźwięku syren karetek pogotowia, mimo pandemii i na przekór niej, aby nieść ludziom Dobrą Nowinę i nadzieję na lepsze jutro. Szopka Antka Firleja  z "Kolędą dla nieobecnych" jest dedykowana pogrążonym w żałobie rodzinom, poświęcona pamięci tych, którzy odeszli. Szopka rodziny Ogieniewskich niesie nadzieję, że każde następne święta, ważne dla  rodziny chwile, będzie można spędzać przy jednym stole.

Uroczystemu rozdaniu nagród, prowadzonemu przez ks. Michała Kanię, towarzyszyły występy uczniów SP 101, laureatów szkolnego konkursu kolęd, jednocześnie uczestników challenge’u na rzecz Hospicjum św. Łazarza.

Patronat nad konkursem objęli proboszcz Arki Pana ks. Jerzy Czerwień i dyrektor SP 101 Anna Serafin-Gruszko.