Ten czas uczy pokory

Monika Łącka

|

Gość Krakowski 12/2021

publikacja 25.03.2021 00:00

– To, że misteria po raz drugi nie odbędą się, będzie wielkim uszczerbkiem na duchu – mówi o. Konrad Cholewa OFM, kustosz sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

▲	Bernardyni zapraszają do uczestnictwa w celebracjach liturgicznych i nabożeństwach. Na zdjęciu uroczystości Niedzieli Palmowej w 2019 roku. ▲ Bernardyni zapraszają do uczestnictwa w celebracjach liturgicznych i nabożeństwach. Na zdjęciu uroczystości Niedzieli Palmowej w 2019 roku.
Monika Łącka /Foto Gość

Monika Łącka: Jeszcze kilka dni temu była nadzieja. Dziś, gdy rozmawiamy (21 marca), już wiadomo, że kalwaryjskie Misteria Męki Pańskiej po raz drugi w historii nie odbędą się.

o. Konrad Cholewa OFM: Choć przygotowania, które rozpoczęły się wiele tygodni temu, szły pełną parą, by wszystko mogło się odbyć zgodnie z tradycją, sytuacja związana z pandemią pokrzyżowała plany. Uważam, że najważniejsze są zdrowie i bezpieczeństwo ludzi, dlatego wydarzenia Wielkiego Tygodnia zostały ograniczone do nabożeństw i celebracji liturgii (szczegóły na www.kalwaria.eu), a więc do najbardziej istotnych aspektów Triduum Paschalnego. Jednocześnie jestem też przekonany, że brak misteriów jest wielkim uszczerbkiem na duchu zarówno dla pielgrzymów, jak i dla nas, zakonników opiekujących się sanktuarium. To, co dzieje się tutaj, zaczynając od Niedzieli Palmowej, a kończąc na Niedzieli Zmartwychwstania, daje bowiem duchową siłę na wiele miesięcy. Zapraszamy więc do modlitwy indywidualnej na dróżkach i w sanktuarium, a w Wielki Piątek, jeśli sytuacja pozwoli, odprawimy Drogę Krzyżową na dróżkach. Wszak atutem Kalwarii jest to, że mamy tu otwartą przestrzeń (parku pielgrzymkowego), która jest ogromna, i która pozwala na zachowanie dystansu (wierzymy w zdyscyplinowanie pielgrzymów).

Dostępne jest 26% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.