Finał Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży "Pomóż ocalić życie bezbronnemu"

publikacja 16.05.2021 12:41

- Wykazujecie się wspaniałym, zdroworozsądkowym, pełnym miłości bliźniego wyczuciem i poczuciem solidarności z przyszłymi pokoleniami - powiedział do laureatów młodzieżowego konkursu pro-life Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Finał Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży "Pomóż ocalić życie bezbronnemu" Jury poruszała m.in. praca Piotra Chmielewskiego zatytułowana "Razem mamy moc". Matriały Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka

Organizowany od 17 lat przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży "Pomóż ocalić życie bezbronnemu" o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki daje uczestnikom możliwość wypowiedzenia się na różne tematy wokół zagadnień pro-life. Nastolatki opowiadają w swoich pracach o starości, kresie życia, adopcji, a także o zagadnieniach bioetycznych, takich jak aborcja, antykoncepcja, in vitro czy eutanazja. Wiele osób opisuje też historie narodzin swojego rodzeństwa lub dziecka z najbliższej rodziny.

W tym roku konkurs odbył się w trzech kategoriach artystycznych: literackiej, plastycznej i multimedialnej, oraz w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych. Zgłoszono do niego 1479 prac. W kategorii literackiej powstały m.in. wiersze, opowiadania i dramaty. Nadesłano także prace plastyczne w postaci wyklejanek, haftów, kolaży, rzeźb, plakatów oraz wykonane m.in. ołówkiem i farbami olejnymi. W kategorii multimedialnej oceniano m.in. strony internetowe, filmy i gry komputerowe pro-life. Wszystkie prace - jak oceniono - prezentowały wysoki poziom merytoryczny i artystyczny.

Gala finałowa konkursu odbyła się online 15 maja. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu. - Półtora tysiąca prac oznacza, że półtora tysiąca młodych ludzi w wieku od IV klasy szkoły podstawowej do klas szkół ponadpodstawowych zastanowiło się nad sensem życia, nad tym, co jest tak naprawdę fundamentem naszej cywilizacji - zauważył. - Wykazujecie się wspaniałym, zdroworozsądkowym, pełnym miłości bliźniego wyczuciem i poczuciem solidarności z przyszłymi pokoleniami. Tylko w ten sposób Polska i naród polski mogą rozwijać się przez kolejne wieki tak, jak rozwijają się od 1055 lat. Podkreślajmy to wszędzie. Polska jest wyspą w Europie i na świecie, wyspą życia, na której życie jest chronione na najwyższym poziomie, zwłaszcza od ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. A liczba uczestników, choćby tego konkursu, młodych uczestników, świadczy o tym, że także wśród młodzieży cywilizacja życia cieszy się ogromnym poparciem - dodał.

- Dziękuję za ten konkurs, który afirmuje życie, który nie różnicuje życia, który podkreśla godność każdej osoby ludzkiej od samego poczęcia. Dzisiaj to nie jest łatwe, by wyjść i powiedzieć: "A ja cenię życie, a ja nie mówię, że aborcja jest ok". Występując tak odważnie, jesteście wzorem dla innych - mówiła z kolei Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty.

W czasie gali ogłoszone zostały nazwiska laureatów I, II i III miejsc we wszystkich kategoriach wiekowych i artystycznych oraz nazwiska osób wyróżnionych. Amelia Malina, zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii multimedialnej szkół ponadpodstawowych, nadesłała na konkurs film o Zosi, dziewczynce z zespołem Downa. - Jej mama jest dla mnie cichą bohaterką. Poruszyło mnie to, jak otwarcie mówi o niezwykłej roli swojego męża w przyjęciu daru życia Zosi, o walce taty o córkę. Myślę, że jest to piękny przykład ojcostwa - powiedziała. - Cieszę się, że mogłam przez ten film pokazać szerszej grupie odbiorców, że postawa za życiem bywa często wyzwaniem i trudem, ale, jak widać, można temu podołać. Byle z miłością - dodała.

Joanna Chorowska, uczennica kl. VI, laureatka pierwszego miejsca w kategorii literackiej klas IV-VI, w swojej pracy opowiedziała natomiast historię walki o życie swojego brata, Ignasia. - Urodził się z ciężką wadą serca. W tym roku skończy 5 lat. Temat ocalenia życia bezbronnemu jest dla mnie bardzo ważny, ponieważ twierdzę, że każdy zasługuje na to, żeby być kochanym i szanowanym, bez względu na to, czy jest zdrowy, czy chory - wyjaśniła.