Rolnicza ciągłość uniwersytecka

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 17.05.2021 21:50

Przeszłość i teraźniejszość studiów rolniczych w Krakowie pokazano na otwartej dziś na Skwerze Andrzeja Wajdy wystawie plenerowej.

Rolnicza ciągłość uniwersytecka Kształcenie fachowców z dziedziny rolnictwa rozpoczęto w Krakowie na dobre w 1890 r., gdy powołano Studium Rolnicze UJ. Bogdan Gancarz /Foto Gość

Ekspozycję zorganizowano z okazji 130-lecia wyższej edukacji rolniczej pod Wawelem. - Starając się przedstawić przeszłość i teraźniejszość studiów rolniczych w naszym mieście, pokazaliśmy ich przedwojenne początki, poczynając od Studium Rolniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego powołanego w 1890 r. i przekształconego w 1923 r. w Wydział Rolniczy. W 1953 r. powołano osobną uczelnię o nazwie Wyższa Szkoła Rolnicza. W 1972 r. przemianowano ją na Akademię Rolniczą, w 2008 r. zaś na Uniwersytet Rolniczy. Po przedstawieniu historii uczelni pokazaliśmy jej teraźniejszość, na przykładzie poszczególnych wydziałów - mówi Paweł Jakubiec, współautor wystawy, dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rolniczego, który zorganizował wystawę.

Prof. Sylwester Tabor, rektor UJ, podkreślił ciągłość krakowskich studiów rolniczych.

- Zawsze podkreślamy, że Uniwersytet Jagielloński to nasza Alma Mater i kontynuujemy tradycję jego Wydziału Rolnego. Od 130 lat kształcimy nieprzerwanie rolników, zootechników, leśników oraz osoby innych zawodów, które są potrzebne współczesnej gospodarce opierającej się na zrównoważonym wykorzystaniu zasobów środowiska naturalnego - powiedział rektor. - Mimo żeśmy się niegdyś rozstali, to teraz prowadzimy wspólnie studia weterynaryjne - dodał prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Obecnie na UR działają: Wydział Rolniczo-Ekonomiczny, Wydział Leśny, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji, Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki, Wydział  Technologii Żywności i Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR. Ciekawe zajęcia prowadzi się w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczelnia jest także  prężnym ośrodkiem kulturalnym. Działają tu m.in. dwa zespoły chóralne: mieszany Chór Uniwersytetu Rolniczego oraz męski Chór Środowiska Akademickiego Krakowa Agricola.

W latach 1953-2020 dyplom ukończenia studiów wyższych uzyskało 74 585 absolwentów uczelni. Stopień doktora habilitowanego otrzymało w tym czasie 659 osób, a stopień doktora - 1694 osoby. Obecnie, w roku akademickim 2020/2021, na Uniwersytecie Rolniczym studiuje blisko 8 tysięcy studentów. Na uczelni pracuje 1470 osób (stan na 30.04.2021), w tym 657 nauczycieli akademickich (91 profesorów tytularnych, 225 profesorów uczelnianych, 60 doktorów habilitowanych, 281 doktorów).

Wystawę "130 lat studiów rolniczych w Krakowie" będzie można oglądać na Skwerze Andrzeja Wajdy do końca maja. Potem będzie pokazywana do końca czerwca przed budynkami UR przy al. Mickiewicza 24-28 oraz al. 29 Listopada.