Św. Jan Paweł II został patronem powiatu tatrzańskiego

jg

publikacja 06.06.2021 16:56

Msza św. przy ołtarzu papieskim w sanktuarium na Krzeptówkach, a potem sesja Rady Powiatu, okolicznościowy wykład i koncert - to punkty programu uroczystości, które złożyły się na ogłoszenie św. Jana Pawła II patronem powiatu tatrzańskiego.

Św. Jan Paweł II został patronem powiatu tatrzańskiego Procesja z darami. Starosta Piotr Bąk przekazuje ornat abp. Markowi Jędraszewskiemu Jan Głąbiński /Foto Gość

- Mieszkańcy Podhala, a zwłaszcza mieszkańcy powiatu tatrzańskiego, noszą na swoich barkach i zaciągają szczególne zobowiązanie, aby iść pod prąd, do czystego źródła prawdy o człowieku, która tutaj, w górach, wydaje się tak blisko Pana Boga, przemawia tak przepotężnie - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. przy ołtarzu papieskim w ogrodach w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Wśród koncelebransów był sekretarz Komisji Episkopatu Polski bp Artur Niziński, a także duchowni pracujący pod Tatrami.

Arcybiskup przypomniał, że dokładnie 30 lat temu, 6 czerwca 1991 roku, Jan Paweł II przebywał w Olsztynie w ramach swej czwartej pielgrzymki do ojczyzny odbywanej szlakiem Dekalogu - rozważał tam treść ósmego przykazania: "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu". Ojciec święty rozważania prowadził od strony pozytywnej podkreślając, że człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga, a Chrystus powiedział o sobie, że jest prawdą. Stąd "całe ludzkie postępowanie poddane jest wymogom prawdy".

- Jeśli człowiek żyje w prawdzie, staje się odblaskiem Boga. Jeżeli człowiek głosi prawdę, pokazuje swoją godność człowieka stworzonego na Boży obraz i Boże podobieństwo - komentował abp Marek Jędraszewski dodając, że Jan Paweł II nakreślił dramat ludzkiej wolności - wyboru przed którym stoi każdy z nas, cały polski naród, a także Europa. - Wybór albo za Chrystusem, który jest prawdą, albo przeciw Chrystusowi z wszystkimi tragicznymi następstwami tego wyboru polegającymi na zanurzaniu się w otchłani kłamstwa, nieprawdy i fałszu - mówił metropolita krakowski.

Kustosz sanktuarium ks. Marian Mucha przypomniał, że niedzielna liturgia była sprawowana przy tym samym ołtarzu, przy którym Jan Paweł II zrobił to dokładnie 24 lata temu pod Wielką Krokwią.

Przekazanie zgody Stolicy Apostolskiej na ustanowienie św. Jana Pawła II patronem powiatu tatrzańskiego nastąpiło na wspólnej sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego oraz Rad Gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin oraz Miasta Zakopane, które współtworzą powiat tatrzański. Z kolei prof. Anna Mlekodaj, z Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, wygłosiła wykład „Przesłanie Jana Pawła II do górali”. Zaś od strony muzycznej wydarzenie uświetniła znana zakopiańska artystka Hanka Rybka z zespołem.

Uroczystości, zarówno podczas Mszy św., jak i w czasie sesji, uświetniły poczty sztandarowe różnych delegacji, m.in. samorządów i Związku Podhalan. Obecni byli posłowie z regionu Podhala, wielu gości ubranych było w stroje regionalne. Wszystkim za wspólne świętowanie nadania patronatu św. Jana Pawła II dla powiatu tatrzańskiego podziękował starosta Piotr Bąk.