Pokłonili się św. Jadwidze Królowej

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 08.06.2021 19:37

W uroczystość św. Jadwigi Królowej w katedrze wawelskiej modlili się dziś uczestnicy XV Zjazdu Rodziny Szkół Jadwiżańskich. Wręczono także nagrody zwycięzcom konkursu wiedzy o świętej monarchini.

Pokłonili się św. Jadwidze Królowej Zwyciężczynie z Żegociny otrzymały złote Lilie Andegaweńskie. Bogdan Gancarz /Foto Gość

Przyjechali z różnych stron kraju. Nie tylko z Małopolski, lecz także m.in. z Inowrocławia, Białegostoku i Tarnowskich Gór. Agata z III LO w Inowrocławiu w stroju królowej modliła się przy jej sarkofagu w towarzystwie "dwórek" - Oli i Doroty.

- Znajdujemy się w miejscu, gdzie nie tylko na Kraków, lecz na całą naszą ojczyznę, której jesteście przedstawicielami, rozprzestrzeniają się promienie obecności i  świadectwa obecności św. Jadwigi. Wy, swoim udziałem w dzisiejszej uroczystości oraz w Konkursie Wiedzy o św. Jadwidze, daliście dowód przywiązania do tradycji, historii i Kościoła  - mówił do przedstawicieli szkół im. św. Królowej Jadwigi ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry wawelskiej. Zwrócił uwagę, że zazwyczaj w zjazdach jadwiżańskich brało udział ok. tysiąca osób. Teraz, w związku z epidemicznymi ograniczeniami liczby osób w katedrze, przyjechało ok. 200 osób. Osoby, które nie dotarły tym razem na zjazd, mogły śledzić przebieg uroczystości za pośrednictwem transmisji internetowej.

Mszy św. przewodniczył bp Robert Chrząszcz.  - Nie jest czym złym szukanie wzorców i  kształtowanie w sobie nawyków na podstawie obserwacji osób, które żyją wokół nas. Bardzo ważne jest jednak, by te wzorce były dobre, aby byli to ludzie, którzy mierzą się z normalnymi ludzkimi problemami i którzy pokazują, jak wejść w prawdziwe życie, a nie tylko w bajkowy, nieistniejący w rzeczywistości świat. My jednak wiemy, że święta Jadwiga, nasza patronka, to nie jest królowa z bajki. To była konkretna osoba, która żyła i kochała Pana Boga - powiedział bp Chrząszcz.

- Nic nie dzieje się przypadkowo. Została wam dana jako konkretny przykład. Czy św. Jadwiga Królowa może być dla nas wzorem? Mimo że nie ma fanpage na Facebooku, Instagramie i Tik Toku, może nas czymś zainspirować, aby stała się dla nas przykładem w naszym życiu? Jeżeli chcemy kogoś naśladować, musimy go dobrze poznać. Po tej Mszy św. niektóre osoby otrzymają nagrody świadczące, że dobrze poznały życie i działalność św. Jadwigi. Trzeba się daną postacią zachwycić, aby się z nią później utożsamić. Gdy patrzymy na postać św. Jadwigi i jej życiorys, szczególnie w odniesieniu do wiary, zobaczymy, że ona nie skupiła uwagi na sobie, ale w swoim  życiu również kogoś naśladowała, a tym kimś był sam Pan Jezus. Modląc się przed krucyfiksem, który potem zobaczycie, usłyszała słowa "Fac, quod vides" (Czyń, co widzisz): słuchaj, co mówi Bóg, czytaj Ewangelię i bierz to słowo na serio, jako absolutną prawdę. Zwróć więc uwagę, na co w swoim życiu patrzysz, bo to kształtuje twoje czyny. Jadwiga patrzyła na Chrystusa i zadawała sobie pytanie: "Co On zrobiłby na moim miejscu?". Starała się Go naśladować i czynić to, co Pan Jezus mówił i polecał - dodał hierarcha.

Po Mszy św., w trakcie której  śpiewał zespół ze Szkoły Podstawowej nr 82 im. św. Jadwigi Królowej Polski na os. Kalinowym w Krakowie, rozdano nagrody w rozstrzygniętej tegorocznej IV edycji Konkursu Wiedzy o św. Jadwidze Królowej o Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej. Tegoroczna edycja konkursu, ze względu na 500. rocznicę zawieszenia w wieży katedry na Wawelu dzwonu Zygmunta, odbywała się pod hasłem: "Od Hermana do Jana Pawła II, czyli historia Polski dzwonami brzmiąca". Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali odpowiednio: złote, srebrne i brązowe Lilie Andegaweńskie.

W kategorii szkół średnich I miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół w Żegocinie w składzie: Karolina Fitrzyk, Martyna Fitrzyk i Natalia Gawłowicz, II miejsce  drużyna  z Zespołu Szkół - Liceum Ogólnokształcącego w Błażowej w składzie: Filip Trzyna, Michał Jakubczyk i Gabriela Gorlowska, III miejsce drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowym Targu w składzie: Gabriela Kowalczyk, Julia Zarycka i Justyna Kolasińska.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Białymstoku w składzie: Kinga Smorszczewska, Karolina Michalak i Inga Trochimczyk; II miejsce Maciej Kuchno ze Szkoły Podstawowej w Tarnowskich Górach; III miejsce  drużyna ze Szkoły Podstawowej Sternik-Źródło w Krakowie w składzie: Urszula Podstawska, Jadwiga Komorowska i Zofia Senderek.

Zdobywczynie złotych Lilii Andegaweńskich w kategorii szkół średnich otrzymały także indeksy uprawniające do rozpoczęcia studiów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. - Wykazałyście się dużą wiedzą o królowej która w 1397 r. ufundowała Wydział Teologiczny Akademii Krakowskiej, którego spadkobiercą jest nasza uczelnia. Czekamy na was, oferując dobre kształcenie w wielu dziedzinach - powiedział ks. prof. Robert Tyrała, rektor UPJPII.

Następnie uczestnicy zjazdu oddali hołd relikwiom św. Jadwigi Królowej, złożonym pod Czarnym Krucyfiksem. Modlili się i składali czerwone róże. Na koniec bp Chrząszcz pobłogosławił wszystkich relikwiami świętych, umieszczonymi w specjalnym relikwiarzu.

Bardzo aktywny w Rodzinie Szkół Jadwiżańskich jest Jan Pociej, znany architekt krakowski, zajmujący się m.in. projektowaniem budynków sakralnych. Tym razem był szczególnie dumny, gdy okazało się, że jego wnuczka - Jadwiga Komorowska, uczennica Szkoły Podstawowej Sternik-Źródło w Krakowie - znalazła się w drużynie, która zdobyła brązowe Lilie Andegaweńskie. - Jaga prosiła mnie o pomoc w przygotowaniu do konkursu. Spędziliśmy wiele godzin w katedrze, kując na blachę szczegóły nagrobków monarszych, ich kaplic, wszystkich dzwonów katedralnych. Nic dziwnego, że ten wysiłek wydał piękny owoc - powiedział J. Pociej.

W uroczystościach wziął udział m.in. poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w podkrakowskim Kaszowie-Wyźrale. Tym razem nie zdobyli laurów konkursowych ale to od ich szkoły wszystko się zaczęło. - Jadwiga patronuje naszej szkole od II połowy lat 90. ub. wieku. Organizowaliśmy wtedy rajdy poświęcone monarchini, z Mszą św. na Wawelu i mocnym elementem edukacyjnym. Z czasem coraz częściej myśleliśmy, żeby integrować szkoły jadwiżańskie z terenu całego kraju i to się udało. Nasze rajdowe zagadki wyewoluowały w Konkurs Wiedzy o świętej monarchini oraz dziejów katedry wawelskiej - mówi Stanisława Buczek, dyrektor szkoły i prezes Rodziny Szkół Jadwiżańskich.

Czytaj także:

Historia dzwonami pisana

 

Pokłonili się św. Jadwidze Królowej   Przy sarkofagu Królowej Jadwigi modliła się Agata z III LO w Inowrocławiu, ubrana w strój królewski.Towarzyszyły jej "dwórki": Dorota i Ola. Bogdan Gancarz /Foto Gość