Kraków. Pomnik Jana Pawła II od Węgrów

bg /PAP/BP Archidiecezji Krakowskiej

publikacja 23.06.2021 23:20

Na dziedzińcu Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ul. Bobrzyńskiego 10 odsłonięto dziś pomnik patrona tej uczelni, ufundowany przez Węgrów.

Kraków. Pomnik Jana Pawła II od Węgrów Pomnik Jana Pawła II jest jednym z symboli przyjaźni polsko-węgierskiej. Adam Wojnar

Autorem pomnika przedstawiającego postać św. Jana Pawła II z pastorałem, w rozwianych szatach pontyfikalnych, jest wybitny węgierski artysta rzeźbiarz Lajos Győrfi, którego prace wielokrotnie prezentowane były w Polsce. Do wzniesienia pomnika przyczynił się również ks. kard. Stanisław Dziwisz, który przeznaczył na ten cel honorarium, należne z tytułu otrzymanej na Węgrzech Nagrody im. Sándora Petőfiego. Dzieło L. Győrfiego upamiętnia mijającą 100. rocznicę urodzin papieża Polaka. Warto dodać, że artysta jest głęboko związany z Polską; jego żona Maria pochodzi ze Strzegomia.

Pierwotnie uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika oraz tablicy miało nastąpić 23 marca 2021 r., a więc w Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, jednak z powodu trwającej pandemii stało się to możliwe dopiero teraz. Odsłonili go: minister Miklós Soltész, sekretarz stanu ds. stosunków z Kościołem i mniejszościami etnicznymi w Kancelarii Premiera Węgier, prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér oraz rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała. Pomnik poświęcił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Wielki Kanclerz UPJPII.

- Losy dwóch świętych - Jadwigi i Jana Pawła II - wyznaczają drogi papieskiej uczelni w Krakowie - historycznie, ale i współcześnie. Jadwiga z Węgier, która stawiała fundamenty, i Jan Paweł II, polski papież, który zawsze traktował tę uczelnię jako swój dom. Ufamy, że dalej będą prowadzić życie naszej Alma Mater - powiedział rektor UPJPII.

- On odważnie bronił naturalnej rodziny i życia nienarodzonego. Sprzeciwiał się agresywnym ideologiom, które chcą zmienić naturę ludzką oraz podstawową naturę kobiety i mężczyzny. Dodawał nam otuchy i mówił, że nie wolno zachowywać obojętności i milczenia, ale trzeba być odważnym - mówił o Janie Pawle II minister Soltész. Zwrócił uwagę, że na Zachodzie niszczy się kościoły albo zamienia się je na miejsca rozrywki lub muzułmańskie domy modlitwy. Zaznaczył, że w Europie Środkowej buduje i odnawia się wiele kościołów. Podobnie jest z pomnikami - na Zachodzie usuwa się pomniki wielkich postaci historycznych, a w Polsce i na Węgrzech kultywuje się pamięć o św. Janie Pawle II i stawia się pomniki ku jego czci. - Węgierski rząd i większość Węgrów szanują Jana Pawła II, a Polaków kochamy, traktujemy jak braci - mówił minister Soltész, tłumacząc węgierskie zaangażowanie w powstanie papieskiego pomnika na terenie uczelni założonej przez królową Jadwigę, pochodzącą z Węgier, której "drugie życie" dał św. Jan Paweł II.

Kraków. Pomnik Jana Pawła II od Węgrów   Kard. Stanisław Dziwisz i twórca pomnika Lajos Győrfi. Adam Wojnar

Po uroczystości w sanktuarium Jana Pawła II odsłonięto tablicę upamiętniającą przekazanie pomnika przez naród węgierski. Mszy św. przewodniczył kard. Dziwisz. Kazanie wygłosił metropolita krakowski. Arcybiskup zwrócił uwagę, że w osobach św. Jadwigi i św. Jana Pawła II w sposób fundamentalny zapisały się "sprawy najbardziej święte i ważne" dla narodów i państw węgierskiego i polskiego - chrześcijańska wiara i kultura, ewangelizacja Europy, troska o naukę. - Duchowy kryzys Europy jeszcze bardziej się pogłębia. Tym bardziej musimy być razem. Tym bardziej musimy wpisywać się w poczet wielkich świadków Chrystusa i Jego Ewangelii. I być gotowi na cierpienia. Nie wolno nam zapomnieć o tym, że Chrystus jest z nami - powiedział abp Jędraszewski.