Zapraszamy na II Największą Góralską Majówkę w Polsce, która odbędzie się... w lipcu

Monika Łącka Monika Łącka

publikacja 22.07.2021 17:58

W sobotę 24 lipca na błoniach w Rabie Wyżnej zagra i zaśpiewa Mała Armia Janosika.

Zapraszamy na II Największą Góralską Majówkę w Polsce, która odbędzie się... w lipcu Gdy kapela powstawała, śpiewało w niej 25 osób. Dziś wciąż się rozrasta i odnosi kolejne sukcesy. Archiwum Małej Armii Janosika

Rok temu I Największa Góralska Majówka w Polsce miała odbyć się z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, czyli 18 maja. W związku z pandemią termin wydarzenia został najpierw przesunięty na sierpień, a potem na październik. - Wtedy właśnie do Raby Wyżnej przyjechało bardzo dużo osób z różnych zakątków kraju. Nie miały one wątpliwości, że osobliwe muzyczne wydarzenie zakorzenia się w kulturze regionu, natomiast w aspekcie duchowym wykracza poza utarte schematy i granice - mówi Damian Pałasz, lider największej góralskiej kapeli w Polsce.

W tym roku sytuacja epidemiczna znów nie pozwoliła, by majówka odbyła się w maju, ale Mała Armia Janosika, nauczona doświadczeniem, z planów nie zrezygnowała, tylko "zaklepała" nowy termin, czyli 24 lipca. I wygląda na to, że wszystko uda się.

- Tegoroczna, II Największa Góralska Majówka w Polsce będzie hołdem złożonym Janowi Pawłowi II z okazji jego 101. rocznicy urodzin. Tym widowiskiem chcemy ponownie podziękować Ojcu Świętemu za jego pontyfikat, który odcisnął się na życiu kilku pokoleń Polek i Polaków. Wyrazem wdzięczności za służbę Jana Pawła II jest również najnowsza płyta Małej Armii Janosika "Jan Paweł II - Przyjaciel Podhalańskiej Ziemi" - wyjaśnia D. Pałasz.

Majówka na błoniach w Rabie Wyżnej, obok kościoła św. Stanisława BM, rozpocznie się o godz. 19.30 odśpiewaniem Litanii Loretańskiej po góralsku. Następnie odbędzie się koncert "Jan Paweł II - Przyjaciel Podhalańskiej Ziemi", podczas którego muzyka góralska i utwory rozrywkowe będą przeplatane pieśniami papieskimi i patriotycznymi w folkowej, ludowej i nowoczesnej aranżacji, zostaną też odczytane fragmenty papieskich homilii, a także jego sentencje i wiersze. Na fasadzie kościoła zostanie wyświetlona animacja pokazująca pontyfikat Ojca Świętego. Wszystko zakończy się Apelem Jasnogórskim. Nie zabraknie też symbolicznego rozpalenia watry.

- Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Niech słowa Jana Pawła II będą wiecznie żywe, a ukochana przez niego muzyka góralska niech wybrzmiewa w sercu każdego z nas - zaprasza D. Pałasz.

Małą Armię Janosika tworzy obecnie aż 180 osób (głównie dzieci i młodzież), które zarażają innych swoją pasją do muzyki ludowej Podhala.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. "Gość Niedzielny".