Kraków. Medale dla zasłużonych

bg /PAP

publikacja 29.09.2021 23:22

Prof. Jan Ostrowski, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, Kazimierz Barczyk, samorządowiec, i Mieczysław Kozłowski, pedagog, otrzymali za zasługi dla podwawelskiego grodu brązowe medale Cracoviae Merenti.

Kraków. Medale dla zasłużonych Zasłużeni dla Krakowa (od lewej): prof. Jan Ostrowski, Mieczysław Kozłowski i Kazimierz Barczyk. Adawm Wojnar

Uroczystość wręczenia medali, które są najwyższym odznaczeniem dla osób oraz instytucji zasłużonych dla Krakowa, przyznawanym przez Radę Miasta, odbyła się 29 września w krakowskim Centrum Kongresowym.

Profesora Ostrowskiego, wybitnego historyka sztuki i wieloletniego dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, wyróżniono przede wszystkim za to, że zamek wawelski pod jego dyrekturą stał się, jak podkreślił prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, "prężną, rozpoznawalną w świecie instytucją [muzealną], odwiedzaną przez miliony osób".

Medal otrzymał również Kazimierz Barczyk, znany samorządowiec, prawnik, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. W latach 1990-1993, po odrodzeniu samorządu, był pierwszym przewodniczącym Rady Miasta Krakowa. - Od lat nie szczędzi sił i energii, by wzmacniać siłę samorządu. Zawsze też - nawet, gdy jako poseł czy minister w kancelarii premiera związany był z określoną opcją polityczną - pilnował kompromisu i dobrej współpracy ze wszystkimi. Sprawy wielkiej polityki umiał oddzielić od życia samorządów, stawiając ich niezależność na pierwszym miejscu - powiedział o nim prezydent miasta.

Doceniono także działalność Mieczysława Kozłowskiego, który przez wiele lat  zabiegał o poprawę standardów życia i edukacji dzieci z dysfunkcją wzroku. - Legendarny dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Krakowie, historyk i nauczyciel, który większość swojego zawodowego życia poświęcił kształceniu dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku, należy do najwybitniejszych postaci polskiej oświaty - mówił o nim  prof. Majchrowski.

Czytaj także:

Wawelski bilans prof. Ostrowskiego