Rozpoczęły się Ekumeniczne Dni Biblijne

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 12.10.2021 14:00

Ich zwieńczeniem będzie Maraton Biblijny, przeprowadzony 24-25 października w kościele Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

Rozpoczęły się Ekumeniczne Dni Biblijne Ekumeniczne Dni Biblijne w Krakowie odbywają się pod hasłem: "Bądźcie miłosierni, jak miłosierny jest wasz Ojciec". Materiały organizatora

Ekumeniczne Dni Biblijne odbywają się pod hasłem: "Bądźcie miłosierni, jak miłosierny jest wasz Ojciec". "Módlmy się o uzdrowieńczy dotyk Chrystusa, abyśmy byli znakiem jedności i miłosierdzia, którego potrzebuje świat i nasza ojczyzna" - piszą organizatorzy wydarzenia.

Jak podkreślają ks. Bartosz Norman z Kościoła polskokatolickiego, przewodniczący Krakowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, oraz ks. prof. Łukasz Kamykowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, "ekumeniczny wymiar lektury Pisma Świętego pozwala przeżyć jedność w gronie uczniów Chrystusa należących do różnych Kościołów i Wspólnot kościelnych". "Jezus przed śmiercią modlił się, »abyśmy byli jedno«. Jeszcze nie jest dla nas dostępne wspólne »łamanie Chleba«, ale już dziś możemy »łamać się« i dzielić - ponad wszelkimi barierami i podziałami - Jego Słowem" - piszą duchowni.

W czasie Ekumenicznych Dni Biblijnych będzie można wysłuchać wykładów na temat idei miłosierdzia w nauczaniu i działalności Kościołów różnych wyznań chrześcijańskich. Odbędą się również spotkania biblijne poświęcone m.in. miłosiernemu spojrzeniu Boga na człowieka.

W czwartek 21 października o 20.00 wspólnota Taizé Kraków, działająca w ramach jezuickiego duszpasterstwa akademickiego WAJ, poprowadzi modlitwę w kościele ewangelicko-augsburskim św. Marcina.

Maraton Biblijny rozpocznie się w kościele Bożego Miłosierdzia na rogu ulic Smoleńsk i Felicjanek w Krakowie niedzielę 24 października o 8.00 i potrwa do północy. Będzie kontynuowany następnego dnia od 8.00 do 21.00 i zakończy się modlitwą uczestników wydarzenia. Czytane będą Psalmy i Nowy Testament w przekładzie ekumenicznym. Lektorem podczas maratonu może być każdy, osoba świecka lub duchowna, biskup, siostra zakonna, ksiądz, członek wspólnoty chrześcijańskiej, dziecko, młodzież, osoba starsza. Formularz zgłoszenia udziału dostępny jest TUTAJ.

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na platformie Webex. Program i szczegółowe informacje na temat udziału znajdują się na stronie Rady Dialogu Archidiecezji Krakowskiej.