Nowa siedziba Muzeum Fotografii

publikacja 03.12.2021 23:55

Z okazji otwarcia nowej siedziby przy ul. Rakowickiej Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na darmowe dni otwarte, podczas których można zwiedzić z przewodnikiem budynek i wystawę oraz wziąć udział w dyskusjach.

Nowa siedziba Muzeum Fotografii Z okazji otwarcia nowej siedziby Muzeum Fotografii zaprasza na darmowe dni otwarte. Grzegorz Kozakiewicz

Budynek dawnej Zbrojowni przy ulicy Rakowickiej to trzecia wyremontowana w ostatnich latach siedziba Muzeum Fotografii (MuFo).

Wcześniej zmodernizowano willę przy ul. Józefitów oraz Strzelnicę przy ul. Królowej Jadwigi. Co ważne, muzeum ma pełnić nie tylko rolę wystawienniczą, ale i edukacyjną. W budynku mieści się więc biblioteka z czytelnią, księgarnia, a także kawiarnia, która, ze względów epidemicznych, na razie jest nieczynna.

- Wchodzimy do tego pięknego obiektu z poczuciem spełnienia, satysfakcji, z zachwytem. To jest to, czego potrzebowała fotografia w Krakowie, która ma takich reprezentantów, tak wybitne kolekcje, wydarzenia, np. Miesiąc Fotografii - powiedział Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury. Jego zdaniem MuFo stało się nie tylko prestiżowym adresem na mapie Krakowa. Będzie też służyć pomnażaniu dziedzictwa fotograficznego w regionie, ale i wpisuje się na listę najważniejszych muzealnych ośrodków fotografii w Europie.

Adrianna Gębala-Pietras, zastępca dyrektora MuFo podkreśliła, że celem było stworzenie jak największych przestrzeni dla publiczności, dostosowanych także dla osób z niepełnosprawnościami. - Chcieliśmy również, żeby wszystkie rozwiązania projektowe były ekologiczne i przyjazne środowisku. Projekt realizowany był pod rygorem konserwatorskim, ponieważ budynek zbrojowni jest wpisany do rejestru zabytków i objęty ochroną konserwatorską - wyjaśniła.

Wystawą inaugurującą działalność MuFo w nowej siedzibie jest „Tu zaszła zmiana”. Prezentowane są na niej prace powstałe po 2000 r., autorstwa 17 artystów, m.in. Maurycego Gomulickiego, Nicolasa Grospierre’a, Zuzanny Janin, Roberta Kuśmirowskiego, Kobasa Laksy i Normana Leto. Ekspozycja będzie czynna do 24 kwietnia.

W ostatnich latach, dzięki regularnemu pozyskiwaniu funduszy z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminy Miejskiej Kraków, a także dzięki depozytom i darom, w Muzeum Fotografii powstaje jedna z najbardziej kompleksowych kolekcji współczesnej fotografii w zbiorach publicznych.

Jak informuje Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii, planowana wystawa główna "Co robi zdjęcie" zostanie otwarta na początku 2022 roku i zainauguruje obchody jubileuszu 35-lecia instytucji. Ekspozycja będzie opowieścią o historii i znaczeniu fotografii. Znajdzie się na niej tysiąc obiektów, w tym 350 aparatów fotograficznych.

Remont i rozbudowa Zbrojowni rozpoczęły się w lipcu 2019 r., a zakończyły w marcu 2021. Inwestycja objęła modernizację zabytkowego budynku, prace konserwatorskie wewnątrz, przy elewacji oraz prace związane z renowacją ogrodzenia wzdłuż ulicy Rakowickiej. Koszt inwestycji to ponad 35 mln zł, z czego ponad 28 mln zł pochodzi z pieniędzy Gminy Miejskiej Kraków, a pozostałe ok. 7,5 mln to fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.