Nowy Targ. ZOMO pałowało górali

jg

publikacja 12.12.2021 19:35

Krzyki, wybuchy, flagi Solidarności powiewały na tle samochodów milicji i ZOMO. 12 grudnia na nowotarskim rynku odbyła się inscenizacja przedstawiająca sceny ze stanu wojennego.

Nowy Targ. ZOMO pałowało górali Stany wojenny na nowotarskim rynku. ZOMO pałuje członków Solidarności. Na szczęście to tylko inscenizacja. Jan Głąbiński /Foto Gość

Mottem obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego były słowa ks. prof. Józefa Tischnera: "Największa solidarność jest solidarnością sumień", które wypowiedział 19 października 1980 roku.

Uroczystości 12 grudnia rozpoczęła o godz. 11 Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Katarzyny z udziałem pocztów sztandarowych w oprawie muzycznej chóru Gorce. Na rynku miał miejsce apel poległych, połączony ze składaniem wiązanek pod obeliskiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ "Solidarność".

W ramach wydarzeń nawiązujących do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na nowotarskim rynku została otwarta wystawa przygotowana przez IPN w Krakowie. Do jej oglądania zaprosił Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału IPN.

Wiele emocji wzbudziła inscenizacja historyczna "Solidarność nie zginie w góralskiej dziedzinie", przygotowana przez grupę rekonstrukcyjną PGRH "Błyskawica". W centrum miasta nagle pojawili się milicja i ZOMO. Górale grający członków "S" nie dali za wygraną i starli się z funkcjonariuszami władz komunistycznych. Poleciały w ich kierunku kamienie i wyzwiska. Na rynku pojawiły się stare samochody, pamiętające lata 80. XX wieku.

Kolejnym punktem obchodów było spotkanie w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu, podczas którego nie zabrakło przemówień okolicznościowych, m.in. podhalańskich parlamentarzystów. Zostały także wręczone medale i dyplomy dla zasłużonych działaczy NSZZ "Solidarność". W ceremonii wzięły udział władze małopolskiej Solidarności. Na zakończenie odbył się koncert pamięci prześladowanych w okresie stanu wojennego "Żeby Polska była Polską" w wykonaniu artystów ze Studia Piosenki "Septyma", zespołów Iskra, Młode Podhale i Sylaba. Na scenie MCK wystąpiła także Lubelska Federacja Bardów z koncertem "Nie zapomnijcie tamtych dni".

Na wydarzenie zaprosili: Region Małopolski NSZZ "Solidarność" - Oddział nr 6 w Nowym Targu, burmistrz Nowego Targu, Stowarzyszenie NZS, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, a także województwo małopolskie. Wydarzeniu patronował "Gość Niedzielny".