Zakopane. Smak Karmelu

jg

publikacja 16.01.2022 17:11

Ten smak ma wymiar... życia wiecznego! Karmelitanki bose pod Tatrami zapraszają na spotkanie formacyjne z cyklu Smak Karmelu.

Zakopane. Smak Karmelu Siostra Joanna Paula zaprasza do zakopiańskiego Karmelu. Jan Głąbiński /Foto Gość

Spotkania prowadzi o. Marcin Fizia, karmelita bosy z Czernej, odpowiedzialny w zakonie za duszpasterstwo powołaniowe. - Pokazujemy modlitwę jako relację przyjaźni z Bogiem, który nas kocha. Mówili o tym św. Teresa i św. Jan od Krzyża. Modlitwie sprzyjają warunki zewnętrzne - czas, miejsce i postawa ciała oraz warunki wewnętrzne - pokora, wyrzeczenie i miłość bliźniego, żeby wymienić tylko kilka podstawowych - podkreśla o. Fizia.

Każde spotkanie formacyjne "Smak Karmelu" zaczyna się od Mszy św. w kaplicy sióstr karmelitanek bosych przy ul. Kościelnej 8 w Zakopanem, a potem są konferencja i modlitwa karmelitańska. Najbliższe spotkanie odbędzie się 23 lutego. Kolejne zaplanowano na 16 marca, 6 kwietnia, 11 maja i na 8 czerwca.

Oprócz spotkań stacjonarnych uczestnicy "Smaku Karmelu" mogą też liczyć na specjalne maile w ramach formacji karmelitańskiej, które można otrzymywać po zapisaniu się poprzez wysłanie wiadomości na adres: smakkarmelu@gmail.com. Powstaje również specjalna aplikacja.

Zakopane. Smak Karmelu   Msza św. z udziałem uczestników cyklu "Smak Karmelu". Jan Głąbiński /Foto Gość

- Spotkania "Smak Karmelu" odbywały się w różnych częściach naszego kraju. Ich uczestnicy cały czas mają z nami kontakt. Pamiętam głos pewnej kobiety, która stwierdziła, że nasze rozważania i pytania są coraz bardziej szczegółowe. Cieszyłem się z tego stwierdzenia, bo ono pokazuje, że formacja przynosi efekty. Rozważania może wcale nie były bardziej wymagające, one po prostu dotykały jeszcze bardziej serca poszczególnych osób - dodaje o. Fizia.

Organizacja spotkań "Smak Karmelu" zbiega się z ważnymi decyzjami sióstr karmelitanek w Zakopanem. - Nasza wspólnota, po wieloletnim rozeznaniu, chciałaby się podjąć wielkiego projektu - budowy nowego klasztoru. Prosząc o pomoc św. Józefa, znalazłyśmy ziemię w pięknej wsi Stróża koło Dobrej i tam pragniemy kontynuować nasze powołanie. Rozpoczęłyśmy zbiórkę pieniędzy, a naszym pierwszym celem jest zakup ziemi w Stróży - mówi s. Joanna Paula.


Więcej na ten temat napiszemy w numerze 4. "Gościa Krakowskiego" (na 30 stycznia).