Szlachetna Paczka uruchomiła centrum informacyjne "Połączeni dla Ukrainy"

publikacja 12.03.2022 00:27

Zadaniem Centrum Informacyjnego "Połączeni dla Ukrainy" jest łączenie ludzi - tych, którzy chcą pomóc, z tymi, którzy w zorganizowany sposób już pomagają.

Szlachetna Paczka uruchomiła centrum informacyjne "Połączeni dla Ukrainy" Sposoby na to, jak pomóc, zmieniają się każdego dnia. Materiały Szlachetnej Paczki

Ogromny odzew społeczeństwa na potrzeby naszych ukraińskich przyjaciół widać na każdym kroku. W tym morzu sympatii i pomocy potrzebna jest jednak latarnia, która wskaże kierunek wsparcia. Potrzeby zmieniają się z dnia na dzień, a często z godziny na godzinę. W odpowiedzi na moc pozytywnego działania powstało Centrum Informacyjne "Połączeni dla Ukrainy" (www.polaczenidlaukrainy.pl, tel. 12/ 333 71 08, pomoc.ukrainie@wiosna.org.pl), które informuje, gdzie aktualnie potrzebne są pomoc i zaangażowanie. Jeśli np. ktoś dysponuje dużą liczbą koców i nie wie, gdzie je przekazać, konsultanci infolinii "Połączeni dla Ukrainy" poinformują, która organizacja obecnie ich potrzebuje.

- Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości powstały po to, żeby łączyć potrzebujących z tymi, którzy chcą pomóc. Dziś pomocy potrzebują nasi przyjaciele z Ukrainy i na tę potrzebę odpowiadamy - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia "Wiosna", organizatora obu akcji. - Oprócz działań naszych wolontariuszy, zaangażowania na granicy i w samej Ukrainie łączymy instytucje, organizacje pozarządowe, oddolne inicjatywy, udostępniamy informacje i wiedzę. Tak, jak robiliśmy to na początku pandemii w 2020 r. - dodaje.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki działają m.in. na przejściu granicznym w Budomierzu, gdzie dostarczyli środki higieniczne i żywność kobietom i dzieciom. W Jemielnicy, Krapkowicach oraz Zdzieszowicach wolontariusze połączyli siły we wspólnej akcji, organizując kilkanaście punktów zbiórek na terenie powiatów.

W Krakowie Szlachetna Paczka, wraz z czterema innymi organizacjami, współtworzy całodobowy Punkt Pomocy "Żyj w Krakowie", który pomógł już znaleźć schronienie dla ponad tysiąca uciekających przed wojną osób. Wolontariusze Paczki działają także w samej Ukrainie. Tak relacjonuje sytuację wolontariuszka Danuta z Lubaczowa, która każdego dnia przedostaje się za wschodnią granicę z żywnością:

- W organizowanie pomocy zaangażowani są wszyscy wolontariusze, którzy pełnią dyżury w magazynie, segregują towar, rozpakowują busy albo pakują je do przeładunku. My jako wolontariusze Szlachetnej Paczki wraz z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zajmujemy się przekazywaniem posiłków i gorących napojów uchodźcom po tamtej stronie granicy oraz przeładunkiem towaru dla mieszkańców Jaworowa, Niemirowa i innych miejscowości. Pomagamy też w zakwaterowaniu tym, którzy takiej pomocy potrzebują - opowiada.

W głębi kraju, w Czerniowcach, w południowo-wschodniej części Ukrainy, działa lokalny odpowiednik Szlachetnej Paczki, który pomaga uciekającym z Kijowa, Charkowa i Żytomierza. - Tu u nas jest cicho, choć kilka razy dziennie rozlega się alarm. Wysyłamy pomoc w regiony, gdzie jest potrzebna - mówią tamtejsze wolontariuszki.