Kolejni żołnierze niezłomni spoczęli na cmentarzu Rakowickim

bg

publikacja 30.03.2022 21:34

Żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego, zamordowani przez władze komunistyczne - Eugeniusz Gałat "Wiktor", Władysław Migdał "Ordon" i Leon Zagata "Złom" - zostali dziś pochowani na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Kolejni żołnierze niezłomni spoczęli na cmentarzu Rakowickim Zamordowanych żołnierzy pochowano z honorami wojskowymi. Adam Wojnar

Ich szczątki złożono uroczyście, z honorami wojskowymi, do mogił w nowej kwaterze wybudowanej przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z wojewodą małopolskim, Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie i Urzędem Miasta Krakowa. Są tam chowani żołnierze podziemia niepodległościowego, polegli w walce z okupantami niemieckim i sowieckim lub zamordowani w akcjach represyjnych oraz w wyniku innych zbrodni. Jako pierwszych w tym poświęconym miejscu 14 września 2021 r. złożono szczątki ks. Władysława Gurgacza "Sema", Ryszarda Kłaputa "Pomsty" i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego "Mokrego".

Szczątki chowanych dziś żołnierzy niezłomnych zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych prowadzonych w 2019 r. przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN na cmentarzu Rakowickim. Procedura identyfikacyjna była jak zwykle długotrwała, gdyż trzeba było m.in. odnaleźć krewnych ofiar, od których można było pobrać materiał genetyczny do badań.

Złożenie szczątków na cmentarzu poprzedziła Msza św. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Rakowickiej, należącym do karmelitów bosych. Przed Mszą wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz przekazał rodzinom żołnierzy Krzyże Niepodległości nadane im przez prezydenta Rzeczypospolitej. Po nabożeństwie zabrał zaś głos prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełniący obowiązki dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. - Powracamy po swoich. Polska pamiętała, pamięta i będzie pamiętać o swoich bohaterach. Przywołujemy w myślach ich walkę z systemem komunistycznym, walkę, za którą zapłacili najwyższą cenę - powiedział m.in. prof. Szwagrzyk.

Eugeniusz Gałat "Wiktor" (1924-1948) był partyzantem Narodowych Sił Zbrojnych, związanym z konspiracją niepodległościową od 1943 roku. Służył pod dowództwem kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy", sam był też dowódcą grupy partyzanckiej. W starciu z UB w listopadzie 1947 r. został ranny i aresztowany. Zamordowano go 11 maja 1948 r. z wyroku sądu komunistycznego, na terenie krakowskiego więzienia przy ul. Montelupich.

Władysław Migdał "Ordon" (1925-1948) był partyzantem Narodowych Sił Zbrojnych, związanym z konspiracją niepodległościową od 1944 roku. Był żołnierzem oddziału NSZ kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy", a następnie grupy partyzanckiej Eugeniusza Gałata "Wiktora". Został aresztowany podczas obławy przeprowadzonej przez UB w grudniu 1947 roku. Zamordowano go 11 maja 1948 r. wraz z "Wiktorem" z wyroku sądu komunistycznego.

Leon Zagata "Złom" (1925-1950) walczył od 1948 r. w oddziale "Wiarusy", dowodzonym przez Tadeusza Dymla "Srebrnego", a następnie Stanisława Ludzię "Harnasia" i działającego w powiatach nowotarskim, nowosądeckim oraz limanowskim. Został aresztowany przez UB w lipcu 1949 r. na polanie Surówki w masywie Lubonia Wielkiego. Zamordowano go 12 stycznia 1950 r. w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich, z wyroku komunistycznego sądu.