Zmiany personalne w archidiecezji 2022

BG/Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

publikacja 23.06.2022 14:28

Ogłoszono doroczną listę zmian personalnych wśród duchowieństwa archidiecezji krakowskiej. Dekrety kierujące kapłanów do nowych zadań, wręczał w dniu 22 czerwca w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów Krakowskich abp Marek Jędraszewski.

Zmiany personalne w archidiecezji 2022 Dekrety o skierowaniu na nowe placówki duszpasterskie kapłani otrzymali w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Część proboszczów m.in. popularni i zasłużeni księża: Zdzisław Antolak z Sułkowic i ks. Andrzej Szczotka z Krzeszowic, przeszła na emeryturę. Zmiany zaszły także w Seminarium Duchownym i w parafii archikatedralnej na Wawelu. Nowym rektorem seminarium został ks. Michał Kania, dotychczasowy dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej, nowym administratorem parafii archikatedralnej zaś ks. Paweł Baran, zachowujący jednocześnie funkcję ceremoniarza archidiecezjalnego. Warto wspomnieć, że są to kapłani z pokolenia trzydziestolatków.

Metropolita krakowski zaznaczył, że wręczenie nominacji na nowe placówki jest finałem wielu tygodni osobistych rozmów z kapłanami. - W zdecydowanej większości były to dla mnie rozmowy budujące - zwłaszcza wtedy, gdy słyszałem: „ślubowałem posłuszeństwo biskupowi”. Dla mnie to jest Kościół - mówił metropolita. Zaznaczył, że to wyraz wspólnego zatroskania o dobro naszej archidiecezji, podkreślając, aby kapłani te nowe zadania przyjmowali w duchu wielkiej ufności, że Pan Bóg błogosławi.

W czasie spotkania z kapłanami, metropolita podsumował też pierwsze półrocze. - Weszliśmy w ten rok z dużymi nadziejami - mówił wskazując na peregrynację ikony Świętej Rodziny w Archidiecezji Krakowskiej. Zwrócił uwagę na kryzys rodziny i podkreślił, że wszelkie plany i prace duszpasterskie muszą wracać do fundamentu, jakim jest rodzina.

W kontekście wojny na Ukrainie metropolita krakowski podziękował kapłanom i ich współpracownikom za okazanie prawdziwie chrześcijańskiego ducha, który stał się prawdziwym znakiem nadziei dla Ukraińców, ale także, że jako naród można żyć wartościami chrześcijańskimi.

Arcybiskup zwrócił uwagę także na liczną obecność wiernych na procesjach Bożego Ciała, co z jednej strony jest manifestem wiary Kościoła, a z drugiej oznaką wychodzenia z czasu pandemii, co było widać również po frekwencji w czasie Świąt Wielkanocnych. Przywołał także wspólnie przeżywane chwile - zwłaszcza związane z obchodami 25-lecia pobytu Jana Pawła II w Zakopanem.

- Możemy i mamy pewne prawo narzekać, a na pewno niepokoić się o to, jak dalej będzie rozwijała się wiara w naszej ojczyźnie. Dlatego z wielką uwagą wpatrujemy się w to, ilu w tym roku młodych mężczyzn zgłosi się do naszego seminarium - mówił metropolita wskazując na potrzebę troski o przygotowanie i formację katechetów świeckich. - Musimy przecież przekazywać wiarę dzieciom i młodzieży - dodał arcybiskup.

 

Listę wybranych zmian personalnych w Archidiecezji Krakowskiej podajemy na kolejnych stronach. Pełna lista na stronie internetowej www.diecezja.pl.

 

Proboszczowie emeryci i ich następcy oraz pozostali

Ks. Edward Antolak - przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach i zgoda na zamieszkanie tamże oraz powiadomienie o zakończeniu kadencji urzędu dziekana dekanatu Sułkowice.

Ks. Adam Gabryś - zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce oraz z obowiązków animatora duszpasterstwa dorosłych dekanatu Jabłonka i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach.

Ks. Wojciech Mozdyniewicz - po zakończeniu posługi w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce.

Ks. Józef Gal  - przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny w Zalasie i zgoda na zamieszkanie tamże.

Ks. Zdzisław Zięba - zwolniony z obowiązków administratora parafii
pw. św. Marii Magdaleny w Zalasie i mianowany na urząd proboszcza tamże.

Ks. Jan Bobrek - przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie i zgoda na zamieszkanie w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Leńczach.

Ks. Rafał Cinal - zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie i mianowany na urząd proboszcza tamże.

Ks. Kazimierz Budek - przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Józefa Robotnika w Kłaju i zgoda na zamieszkanie tamże oraz zwolnienie z obowiązków duszpasterza rolników Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. Jan Bierowiec - zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Chełmku oraz z zadań moderatora rejonowego Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie w rejonie VIII-Chrzanów i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Józefa Robotnika w Kłaju.

Ks. Tadeusz Kasperek - przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach i zgoda na zamieszkanie tamże.

Ks. Jan Dziubek - zwolniony z obowiązków administratora parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach i mianowany na urząd proboszcza tamże.

Ks. Stanisław Maroszek - przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Brzeziu i zgoda na zamieszkanie tamże.

Ks. Piotr Grzesik - zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. św. Kingi w Krakowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Brzeziu.

Ks. Marian Krzystek - przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Rabie Niżnej i zgoda na zamieszkanie w domu rodzinnym.

Ks. Michał Iwan  - zwolniony z urzędu prefekta i prokuratora (ekonoma) Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Rabie Niżnej.

Ks. Tomasz Kalisz - przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Woźnikach i zgoda na zamieszkanie w parafii pw. NMP Matki Kościoła w Krakowie-Prądniku Białym.

Ks. Mariusz Kopacz - zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. św. Kazimierza w Rybnej i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Woźnikach.

Ks. Jan Kordaczka - przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. Nawiedzenia NMP w Piotrowicach oraz z obowiązków animatora duszpasterstwa dorosłych dekanatu Zator i zgoda na zamieszkanie w domu rodzinnym.

Ks. Tomasz Rajda - zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. Nawiedzenia NMP w Piotrowicach i mianowany na urząd proboszcza tamże.

Ks. Franciszek Rembiesa - przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie oraz zwolnienie z urzędu wicedziekana dekanatu Nowy Targ i zgoda na zamieszkanie tamże.

Ks. Andrzej Kwak - zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Maruszynie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie.

Ks. Tomasz Grzesiak - zwolniony z obowiązku zamieszkania w parafii pw. MB Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu oraz pełnienia posługi kapelana Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz z obowiązków duszpasterza chorych w Archidiecezji Krakowskiej i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Maruszynie.

Ks. Władysław Pasternak - przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej i zgoda na zamieszkanie tamże oraz powiadomienie o zakończeniu kadencji urzędu dziekana dekanatu Białka Tatrzańska.

Ks. Jan Leśniak - zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Sierczy oraz z urzędu wicedziekana dekanatu Wieliczka Zachód i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej.

Ks. Jerzy Biernat - zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. MB Królowej Aniołów w Białym Dunajcu i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Częstochowskiej w Sierczy.

Ks. Andrzej Szczotka  - przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Marcina w Krzeszowicach i zgoda na zamieszkanie tamże oraz powiadomienie o zakończeniu kadencji urzędu dziekana dekanatu Krzeszowice.

 Ks. Bogdan Sarniak - zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika w Krakowie-Złocieniu i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Marcina w Krzeszowicach.

Ks. Marcin Papiż - zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Przeciszowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika w Krakowie-Złocieniu.

Ks. Wacław Siejka - przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarnówce i zgoda na zamieszkanie w Domu Księży Chorych im. św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Swoszowicach.

Ks. Daniel Żółkiewicz - zwolniony z obowiązku zamieszkania w parafii pw. św. Klemensa w Wieliczce, a także z posługi duszpasterskiej tam pełnionej oraz z urzędu notariusza Sądu Metropolitalnego w Krakowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarnówce.

Ks. Paweł Rybski - zwolniony z urzędu administratora parafii archikatedralnej pw. św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie na Wawelu.

Ks. Paweł Baran -  mianowany administratorem parafii archikatedralnej pw. św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie na Wawelu.

Ks. Andrzej Tarasiuk  - zwolniony z urzędu rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Karola Boromeusza w Krakowie-os. ks. Siemaszki.

Ks. Mirosław Kubek - zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Jordanowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Stanisława Kostki w Kwaczale.

Sąd Metropolitalny w Krakowie

Ks. Mariusz Czajkowski CM - zwolnienie z obowiązków obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie i powołanie na urząd sędziego Sądu Metropolitalnego w Krakowie.

Ks. Szymon Janiczek - zwolniony z funkcji audytora w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie z zachowaniem urzędu sędziego tamże.

 

Kuria Metropolitalna w Krakowie

Ks. Artur Czepiel - zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach, a także z zadań animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Kraków-Mogiła i mianowany Archidiecezjalnym Duszpasterzem Służby Liturgicznej, a także duszpasterzem świeckich pomocników w udzielaniu Komunii Świętej w Archidiecezji Krakowskiej z zamieszkaniem i podjęciem posługi duszpasterskiej w Rektoracie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Ks. Konrad Kozioł - zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu oraz z obowiązków wizytatora katechetycznego dla rejonu VIII Archidiecezji Krakowskiej i mianowany na urząd dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie z zamieszkaniem w parafii pw. MB Fatimskiej w Krakowie-os. Podwawelskim.

Ks. Łukasz Michalczewski - mianowany na urząd wiceekonoma Archidiecezji Krakowskiej z zachowaniem dotychczasowych obowiązków.

Ks. Piotr Płaszcz -  zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Narodzenia NMP w Zielonkach oraz z zadań animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Kraków-Krowodrza i mianowany na urząd wicedyrektora Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej z zamieszkaniem i podjęciem posługi duszpasterskiej w parafii pw. św. Floriana w Krakowie.

 

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Michał Kania - zwolniony z urzędu dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie i mianowany na urząd rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. Robert Młynarczyk - zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Barbary w Libiążu oraz z zadań animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Libiąż i mianowany na urząd prefekta oraz prokuratora (ekonoma) Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Instytucje Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Ryszard Gacek - zwolniony z obowiązku zamieszkania oraz posługi duszpasterskiej w rektoracie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie z powierzeniem zarządu nad Domem Księży przy ul. św. Marka w Krakowie z zamieszkaniem tamże.

Ks. Łukasz Ślusarczyk - zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Królowej Polski w Ryczowie i mianowany zastępcą dyrektora Caritas Archidiecezji Krakowskiej ze szczególnym uwzględnieniem opieki nad ruchem wolontariatu Caritas oraz dyrektorem w Ośrodku wczasowo-rekolekcyjnym im. Jana Pawła II Caritas w Zakrzowie, z zamieszkaniem tamże.

Ks. Mateusz Wójcik - zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Anny w Krakowie z poleceniem pełnienia zadań w Domu Krakowskiej Fundacji Centrum Informacji, Spotkań, Dialogu, Wychowania i Modlitwy w Oświęcimiu z zamieszkaniem tamże.

Księża Neoprezbiterzy

Ks. Marcin Chołodniuk - mianowany wikariuszem parafii pw. św. Marcina w Wiśniowej.

Ks. Piotr Drzyżdżyk - mianowany wikariuszem parafii pw. św. Kazimierza w Rybnej.

Ks. Krzysztof Jakubiak - mianowany wikariuszem parafii pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie.

Ks. Mateusz Mroszczak - mianowany wikariuszem parafii pw. św. Wojciecha i MB Bolesnej w Modlnicy.

Ks. Mateusz Ostwald - mianowany wikariuszem parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Krakowie-os. Ruczaj.

Ks. Marcin Pytko - mianowany wikariuszem parafii pw. św. Klemensa w Trzemeśni.

Ks. Paweł Sowa - mianowany wikariuszem parafii pw. Narodzenia NMP w Myślenicach.

Ks. Mateusz Zbroja - mianowany wikariuszem parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej.