Ruszyły zapisy na Pieszą Pielgrzymkę Dominikańską

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 26.06.2022 09:23

Do udziału w pielgrzymce można się zgłaszać wyłącznie drogą internetową. W tym roku dominikańskie pielgrzymowanie upłynie pod hasłem "Idźcie i głoście!".

Ruszyły zapisy na Pieszą Pielgrzymkę Dominikańską Z dominikanami na Jasną Górę wędrują m.in. dwie grupy rodzinne. Dominika Cicha

Hasło pielgrzymki jest „pomostem” między dwoma jubileuszami: zeszłorocznym 30-lecia istnienia Pielgrzymki Dominikańskiej, a tegorocznym 800-lecia obecności Braci Kaznodziejów w Polsce.

Zapisy na pielgrzymkę dominikańską odbywają się wyłącznie za pomocą formularza na stronie internetowej TUTAJ. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego, miejsce zostaje zarezerwowane na 4 godziny. Należy w tym czasie opłacić rejestrację – jest to możliwe jedynie poprzez system płatności elektronicznych. Dopiero zaksięgowanie wpłaty jest równoznaczne z poprawnym ukończeniem procesu zapisu. Na pielgrzymkę można się zapisać do 17 lipca.

Na dominikański szlak wyruszają różne grupy. Pierwszy raz w historii Pielgrzymki Dominikańskiej będzie szła grupa Rafael. Skierowana jest do osób w wieku od 25 do 40 lat. „W tej grupie chcemy skupić się na budowaniu bliskości i wierności z Bogiem i z drugim człowiekiem, odkrywając również swoje powołanie. Zapraszamy osoby szukające swojego miejsca na ziemi, chcące rozpoznać działanie Boga i uwrażliwić się na Jego głos, aby podejmować w swoim życiu odważne decyzje” – piszą dominikanie, zapraszając w szczególności osoby po studiach oraz pracujące. 

Wśród pielgrzymkowych grup jest Dziewiętnastka, czyli grupa młodzieży szkół średnich. Idzie na czele pielgrzymki, mogą w niej uczestniczyć osoby w wieku 15-20 lat. Starsi, zwłaszcza maturzyści i studenci, mogą zapisać się do jednej z dwóch grup Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka”. 

Pokutnego charakteru wędrówki pielgrzymkowej można doświadczyć w grupie Pokuta. Podczas drogi zachowywane jest całkowite milczenie, a ciszę przerywają jedynie tradycyjne modlitwy Kościoła oraz konferencje. Podczas drogi uczestnicy mają czas na osobistą modlitwę oraz medytację Słowa Bożego. Pokutny charakter grupy wyraża się również w rezygnacji ze spania na kwaterach. Uczestnicy korzystają przede wszystkim z noclegów pod namiotami. Z Pokutą mogą pójść wszyscy w wieku 18-40 lat. 

Spragnieni ciszy mogą dołączyć do grupy o nazwie Cisza. Idzie ona na końcu pielgrzymki. W drodze są nabożeństwa, pieśni, konferencje, a także odcinki w ciszy z konkretnym tematem do przemyślenia i przemodlenia. W drodze można się spowiadać, ale nie można rozmawiać. Z dominikanami na Jasną Górę idzie również grupa dorosłych oraz dwie grupy rodzinne.

Charakter odcinków jest odmienny w zależności od grupy, w której się pielgrzymuje. Częstą praktyką jest modlitwa różańcowa, Godzinki oraz brewiarz. Pielgrzymka jest formą rekolekcji, więc każdego dnia głoszona jest konferencja.

Dominikańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy w 1993 roku. Wcześniej jako słynna grupa Dziewiątka, organizowana przez Duszpasterstwo Akademickie „Beczka”, była częścią Pielgrzymki Krakowskiej. Dziewiątka przyciągała tak wielką liczbę pielgrzymów z całej Polski, że konieczne stało się utworzenie osobnej pielgrzymki.