Bachledówka. III Wieczornica z Wyszyńskim

jg

publikacja 14.08.2022 15:15

Stanisława Celińska z zespołem i aktorzy z Krakowa: Piotr Piecha oraz Jan Nosal wystąpili w sobotni wieczór 13 sierpnia w czasie III Wieczornicy z Wyszyńskim, która miała miejsce przy sanktuarium na Bachledówce. "Pokój światowy rozpoczyna się od pokoju naszego serca" - brzmiało motto wydarzenia.

Bachledówka. III Wieczornica z Wyszyńskim W roli Prymasa Tysiąclecia wystąpił aktor Piotr Piecha. Jan Głąbiński /Foto Gość

Podczas Wieczornicy z Wyszyńskim wystąpili także członkowie zespołów regionalnych z terenu Gminy Czarny Dunajec, kapela góralska, schola "Niebo w Piekielniku" i zespół "Wniebogłosy". Wszystkich gości pozdrowił paulin o. Jerzy Kielech, proboszcz z Bachledówki. Publiczność, mimo bardzo niesprzyjających warunków atmosferycznych, nie zawiodła.

W pierwszej części Wieczornicy zaprezentowali się górale, reprezentanci zespołów regionalnych. Wtedy też pojawił się Piotr Piecha w świetnej aktorskiej roli kard. Stefana Wyszyńskiego. Artysta jako Prymas Tysiąclecia przez cały czas trwania wydarzenia rozważał fragmenty monodramu "Zapiski więzienne - droga duchowa" w reżyserii Jarosława Tochowicza.

Mocnym akcentem Wieczornicy z Wyszyńskim był koncert Stanisławy Celińskiej. Szczególnie wzruszający dla publiczności, ale i dla samej artystki, okazał się moment kiedy zaśpiewała razem z najmłodszymi góralami. Potem osobiście podziękowała każdemu z nich.

Wieczornica z Wyszyńskim nawiązuje do wakacji, jakie w latach 1967-1973 spędzał tam kard. Stefan Wyszyński. - Wciąż żywa jest pamięć mieszkańców Czerwiennego i okolicznych miejscowości o wieczorach spędzanych z prymasem przy muzyce góralskiej i jego nauce. Nauczanie Wyszyńskiego ma wymiar ponadczasowy, nie straciło nic na aktualności mimo upływu lat. Wydarzenie ma nie tylko wymiar religijny, ale również społeczny i patriotyczny - podkreśla Małgorzata Kulawiak, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu.

Podczas Wieczornicy z Wyszyńskim, korzystając z poczęstunku przygotowanego przez miejscowy oddział Związku Podhalan i mieszkańców, można było wspomóc budowę nowoczesnego Domu Pamięci Kard. Stefana Wyszyńskiego, który powstaje na Bachledówce.

Wydarzeniu patronował "Gość Niedzielny".