Krzeptówki. Msza Koronacyjna Mozarta w wykonaniu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej

jg

publikacja 15.08.2022 00:35

Muzycy z Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej wykonali wieczorem w niedzielę 14 sierpnia Mszę Koronacyjną Mozarta. Koncert w Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej upamiętniał 25. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Zakopanem.

Krzeptówki. Msza Koronacyjna Mozarta w wykonaniu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej Koncert zgromadził wielu miłośników muzyki Mozarta. Jan Głąbiński /Foto Gość

Jak mówiła Agnieszka Kreiner, dyrygent Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej, Msza Koronacyjna Mozarta była ulubionym utworem Ojca Świętego Jana Pawła II. - Muzyka ta rozbrzmiewała w roku 1985 podczas Mszy św. celebrowanej przez św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra, w dniu święta Apostołów Piotra i Pawła. Wykonawcami byli wówczas wiedeńscy filharmonicy pod dyrekcją Herberta von Karajana. Również dla uczczenia beatyfikacji Ojca Świętego w Krakowie wykonano Mszę Koronacyjną. Tak więc utwór ten wydaje się szczególnie związany z osobą św. Jana Pawła II - wyjaśniała Agnieszka Kreiner.

Dzieło Mozarta składa się z pięciu części: mszalne Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus - Benedictus, Agnus Dei. Wszystkie wykonali muzycy z Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej. Utwór powstał w 1779 r. w Salzburgu i do dziś stanowi - obok "Requiem" - jedno z najsłynniejszych dzieł muzyki sakralnej.

- Dzisiejsze wydarzenie stanowi znakomite dopełnienie głównych uroczystości związanych z 25. rocznicą pobytu Ojca Świętego w Zakopanem, organizowanych przez burmistrza miasta Zakopane, jak również z 25. rocznicą konsekracji narodowego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach - powiedział ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium. Duchowny pozdrowił wszystkich zebranych i podziękował muzykom za wspaniały koncert.

Koncert został dofinansowany przez Urząd Miasta Zakopane.

Jan Paweł II przebywał w Zakopanem na początku czerwca 1997 r. Odprawił Mszę św. pod Wielką Krokwią i w różnych miejscach spotkał się z góralami. Wyjechał m.in. kolejką linową na Kasprowy Wierch i udał się do Morskiego Oka.