Racławice Olkuskie. Koncert papieski przy zabytkowych malowidłach

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 21.10.2022 22:39

W kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w niedzielę 23 października o godz. 17 rozpocznie się koncert "Deo Gratias", będący zarówno artystycznym hołdem dla św. Jana Pawła II, jak i wyrazem uznanie dla wszystkich, którzy niosą pomoc dla Ukrainy.

Racławice Olkuskie. Koncert papieski przy zabytkowych malowidłach Uczestnicy koncertu będą mieli okazję podziwiać, po raz pierwszy po konserwacji, renesansowe malowidła ścienne znajdujące się wewnątrz kościoła parafialnego. Jolanta Janus

Koncert będzie bardzo różnorodny. - To synteza słowa, muzyki sakralnej oraz prezentacji efektów pracy konserwatorskiej odsłaniającej piękno renesansowego malarstwa w zabytkowej świątyni - informuje Jolanta Janus, organizatorka koncertu, menedżer kultury z firmy Ars et Artificem. - Miłość, wdzięczność, wybaczenie dyktowane aktem miłosierdzia, otwarcie ludzkich serc na potrzeby i cierpienia drugiego człowieka, były jednymi z głównych treści  pontyfikatu św. Jana Pawła II. Pragniemy mu wyśpiewać w tym koncercie wdzięczność za to duchowe dziedzictwo, dzięki któremu wiemy, jak żyć i jaką postawę przyjąć w chwilach dziejowej próby. Pokolenie Polaków, wychowane w duchu ideałów solidarności i jedności z pokrzywdzonymi, potrafiło okazać ogrom wsparcia w ostatnich miesiącach wobec krwawiącego narodu ukraińskiego - dodaje J. Janus.

Podczas koncertu swoje wiersze będzie recytował Leszek Długosz (po raz pierwszy na scenie po ciężkiej chorobie), "Hymn o Janie Pawle II” Henryka Jana Botora oraz pieśni i arie sakralne Jana Sebastiana Bacha, Charlesa Gounoda, Francesca Durante, Cezara Francka, Franciszka Schuberta, Alessandra Stradelli i Ryszarda Wagnera, wykonają soliści Opery Krakowskiej: Agnieszka i Tomasz Kukowie. Wystąpią także wirtuozi instrumentów: organista Michał Botor i oboista Mariusz Pędziałek.

Koncert będzie okazją do zaprezentowania - po raz pierwszy po zakończeniu konserwacji - znajdujących się wewnątrz szesnastowiecznej świątyni drewnianej malowideł ściennych z XVII wieku o tematyce maryjnej i pasyjnej. Prace konserwatorskie trwały od 2019 r. W bieżącym roku prowadził je zespół pod kierunkiem Doroty Biedrońskiej-Krówki. - Najcenniejszym zabytkiem wyposażenia świątyni jest pochodząca z początku XVI wieku późnogotycka grupa Ukrzyżowania ustawiona na belce tęczowej, która również będzie konserwowana w najbliższej przyszłości - informuje organizatorka koncertu, która jest także konserwatorem zabytków. Późnogotycka świątynia racławicka znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Warto dodać, że uczestniczący w koncercie oboista Mariusz Pędziałek ma również zasługi w renowacji zabytków malarstwa polskiego. W trakcie remontu jego mieszkania w krakowskiej zabytkowej kamienicy odkryto cykl 7 malowideł ściennych z widokami okolic Krakowa m.in. zamku Tenczyn, Krzeszowic, Ojcowa i Tyńca. Wykonał je ok. 1830 r. na wzór włoski malarz Józef Peszka. Właściciel mieszkania nie szczędził starań i kosztów, by przy pomocy fachowych konserwatorów dzieł sztuki doprowadzić do gruntownej renowacji tych malowideł.

Wydarzenie objęli  honorowym patronatem: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego  prof. Piotr Gliński, wojewoda małopolski Łukasz Kmita i marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, 

Wstęp na koncert, którego partnerem głównym jest Województwo Małopolskie, partnerem zaś Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, jest wolny. 

Racławice Olkuskie. Koncert papieski przy zabytkowych malowidłach   W koncercie wezmą udział znani artyści krakowscy. Materiały prasowe organizatorów