Życie Amazonek jest piękne!

jg

publikacja 22.10.2022 19:10

Robią wszystko, by nie dać się chorobie, by namawiać inne kobiety do profilaktyki. Na ich twarzach ciągle - pomimo różnych trudności - gości uśmiech. Panie ze Stowarzyszenia Podhalańskich Amazonek świętują 10-lecie działalności.

Życie Amazonek jest piękne! "Życie jest piękne" - to hasło jubileuszowe Amazonek. Jan Głąbiński /Foto Gość

Stowarzyszenie Podhalańskich Amazonek podsumowało w piątkowy wieczór 21 października 10-lecie swojej działalności. Były podziękowania i koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu.

Na scenie sali koncertowej PSM w Nowym Targu zaproszonych gości witały: prezes SPA Krystyna Iskrzycka, Ewa Palider i Teresa Kuros. Paniom towarzyszył jubileuszowy baner z hasłem "Życie jest piękne" i "10 szczytów na 10-lecie". Amazonki wpadły bowiem na pomysł, by z rodzinami i przyjaciółmi iść w góry i zdobyć poszczególne szczyty. - Nie szukałyśmy żadnych rekordów, chciałyśmy być bliżej natury - radością była droga, a baner miał promować profilaktykę, zdrowie i piękne życie. To był trudny rok, późna wiosna, wojna w Ukrainie, letnie upały, potem ulewne deszcze - mówiła Krystyna Iskrzycka.

Podczas koncertu Amazonki zrobiły niemałą niespodziankę uczniom nowotarskiej Szkoły Muzycznej. Panie wraz z wiceburmistrzem Nowego Targu Joanną Iskrzyńską-Steg wręczyły młodym artystom nowy klarnet.

Przyszedł też czas na podziękowania Amazonek dla przyjaciół i darczyńców. - Pragniemy serdecznie podziękować za zainstalowanie w naszym szpitalu nowego cyfrowego mammografu. Mammografia ratuje życie i pozwala na wczesne wykrycie nowotworu piersi, zwiększając szansę pacjentki na pełne wyleczenie - zaznaczyły Amazonki, dziękując Markowi Wierzbie, dyrektorowi Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego.

Słowa wdzięczności Amazonek otrzymał też Leszek Bajorek-Fiałkowski, prezes Zarządu Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. - Dzięki państwa pomocy panie z terenu Łapsz Niżnych i Frydmana mogły skorzystać z bezpłatnych badań usg piersi, ratujących życie i zdrowie młodych kobiet - wspominały Amazonki.

Panie Małgorzata Wróblewska i Bogumila Kozieł - położne z Grupowej Praktyki Położnych Promocja w NT - także znalazły się w gronie osób, którym dziękowały Amazonki. - Jesteśmy bardzo wdzięczne za wasz trud i wszystkie wspólne akcje profilaktyki raka piersi w szkołach, gminach i urzędach w Nowym Targu i w powiecie nowotarskim. Zawsze znalazłyście czas i ochotę na tłumaczenie kobietom, dlaczego, jak, kiedy i gdzie się badać - zaznaczyły Amazonki. - Poświęciłyście przez te 10 lat setki godzin w trosce o zdrowie i życie naszych kobiet. Tłumaczyłyście sens samobadania uczennicom naszych szkół, wyjaśniałyście ich mamom i babciom, że usg piersi i mammografia ratują nam życie. Prowadzicie u siebie w Poradni Promocji w NT stały punkt z fantomami piersi i jesteście gotowe zawsze okazać pomoc kobietom, by mogły cieszyć się macierzyństwem i być z rodziną - dodały Amazonki.

Amazonki nie zapomniały także o radnej powiatowej Grażynie Tylce. - Dzięki pani pomocy sto kilkadziesiąt mieszkanek naszego powiatu mogło skorzystać z bezpłatnych badan usg piersi. Jesteśmy głęboko wzruszone pani troską o zdrowie i życie pań z Podhala, Spisza i Orawy. Dziękujemy serdecznie za pani wsparcie w działaniach profilaktyki raka piersi prowadzonej przez nasze stowarzyszenie na terenie powiatu nowotarskiego - podkreśliły.

Słowa wdzięczności skierowały także do s. Danuty Lipińskiej z Ludźmierza ze Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego, "ale też urszulanki Serca Jezusa kochającego".

- Przez wszystkie te lata zwracamy się do siostry w trudnych momentach, prosząc o modlitwę: gdy czeka którąś operacja, czy stan się nie poprawia, a także za nasze odchodzące koleżanki. A ty jesteś i wysłuchujesz i niesiesz nas, i nasze sprawy do naszej Gaździny. Uczysz nas zawierzenia Matce Boskiej naszej codzienności, naszych lęków i pragnień, naszych zmagań, porażek i zwycięstw, naszego losu, nie najłatwiejszego, naszego trudnego dziś - zaznaczyły Amazonki. Siostra przyznała, że Ludźmierz był i będzie zawsze otwarty na panie ze Stowarzyszenia Podhalańskich Amazonek, które współpracować zaczęły jeszcze z ks. kustoszem Tadeuszem Juchasem.

Był też czas na podziękowania dla miejskich włodarzy. - Dzięki pomocy władz Urzędu Miasta Nowy Targ nasze członkinie mogą od wielu lat korzystać z rehabilitacji prowadzonej zgodnie z regułami Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej. Jest to niezbędne dla ich zdrowia oraz pozwala wypełniać role społeczne, w tym powrót do pracy zawodowej. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc, tak ważną w powrocie do aktywnego życia kobietom po trudnym leczeniu onkologicznym. Dziękujemy także za wsparcie prowadzonych przez nas akcji profilaktyki, w trosce o życie i zdrowie mieszkanek naszego miasta i powiatu. Dziękujemy za empatię i zrozumienie okazywane naszym sprawom zarówno przez władze UM NT, jak i panie pracujące w urzędzie - mówiły Amazonki.

Na scenę wywołały także Stanisława Barnasia, radnego Sejmiku Wojewódzkiego. - To Sejmik Województwa Małopolskiego jako pierwszy w kraju podjął uchwałę w trosce o życie i zdrowie młodych mieszkanek naszego regionu, co spowodowało akcje bezpłatnych badań usg piersi. Dziękujemy także za wsparcie inicjatywy dyrekcji Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego środkami pozwalającymi na zamontowanie nowego cyfrowego aparatu mammograficznego, tak potrzebnego na naszym terenie - podkreśliły Amazonki.

Panie nie omieszkały wspomnieć w czasie podziękowań Piotra Paluszka, prezesa Zarządu Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Targu. - Dzięki państwa zrozumieniu i pomocy możemy od 10 lat prowadzić projekty rehabilitacji fizycznej i psychologicznej dla naszych członkiń, niepełnosprawnych pań po trudnym leczeniu onkologicznym raka piersi. Adres: Nowy Targ, ul. Kopernika 12, Spółdzielczy Dom Kultury jest znany w całym powiecie jako przyjazne mieszkankom miejsce - mówiły Amazonki. - Pragniemy także serdecznie podziękować paniom z SDK - pełnym empatii, serdecznym, wyrozumiałym i pomocnym. Czujemy się tam zawsze mile witane. To cenny dar, za który dziękujemy z całego serca - podkreślały.

Organizacja piątkowego koncertu była możliwa dzięki dotacji nowotarskiego burmistrza Grzegorza Watychy i uprzejmości dyrektor PSM w NT Marty Łapczyńskiej.

Wyrazy wdzięczności Amazonki skierowały ponadto do radnego powiatowego Michała Borzęckiego oraz przedstawicieli firm Allmedica i American Dreams.