Kraków. Czapka od serca

bg

publikacja 25.11.2022 21:42

Z myślą o chorych onkologicznie dzieciach i ich rodzicach Fundacja Ronalda McDonalda zrealizowała projekt "Czapka od serca". Wydziergane przez wolontariuszy fundacji czapki trafiły niedawno na oddziały onkologiczne i hematologiczne 10 szpitali w Polsce.

Kraków. Czapka od serca "Czapki od serca" trafiły już do małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Piotr Kisielewski

Przekazano 600 pakietów, w których są dwie takie same kolorystycznie czapki od serca - dla dziecka i rodzica oraz odręcznie napisany list od wolontariusza. W Krakowie dla dzieci i ich opiekunów z oddziałów onkologicznych Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego "czapki od serca" wydziergali wolontariusze z zaprzyjaźnionej z krakowskim Domem Ronalda McDonalda firmy HAVI Logistics Polska. Przekazanie kilkudziesięciu takich kolorowych zestawów sprawiło ogromną radość obdarowanym i obdarowującym. Wielu z wolontariuszy specjalnie nauczyło się szydełkować, by je zrobić.

Każdego roku w Polsce diagnozuje się nowotwór u ok. 1200 dzieci. Rozpoznanie choroby zmienia całe dotychczasowe życie małego pacjenta, a także członków jego rodziny. - Projektem "Czapka od serca" chcemy zwrócić oczy w kierunku tych, którzy przez chorobę często znikają nam z pola widzenia. Dzieci chore nie chodzą do szkoły, do przedszkola. Rodzice, których życie wraz z chorobą dziecka przenosi się na szpitalny oddział, często nie mogą kontynuować aktywności zawodowej. Choroba nowotworowa wyrywa całą rodzinę z normalnego życia. "Czapka od serca" jest symbolicznym powiedzeniem: "Widzimy was!". Projektem chcemy również zwrócić uwagę na to, że bliskość rodziny jest bardzo ważna w procesie leczenia. To, że czapki przekazywane są w zestawach, jest wyrazem misji fundacji - "aby rodzina mogła być razem" - zaznacza Katarzyna Rodziewicz, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Ronalda McDonalda.

"Przez ostatnie miesiące setki osób zaangażowały się w tę akcję. Jedni wybierali kolorowe włóczki i dziergali na szydełku, inni pisali listy i pakowali wszystko w piękne zestawy. Same listy też zasługują na uwagę - napisanie każdego z nich wymaga mnóstwa empatii, wczucia się w sytuację chorego dziecka i jego rodzica, a także zastanowienia się, jaką historię osobistą opowiedzieć, by zaciekawić" - poinformowali organizatorzy.

100 pakietów zostanie również przekazanych osobom indywidualnym, których dziecko choruje na chorobę onkologiczną lub hematologiczną, i które zgłoszą się do fundacji pod adresem elektronicznym: czapkaodserca@frm.org.pl.

Fundacja Ronalda McDonalda działa w Polsce od 2002 r. "Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci nie tylko poprzez bezpłatny pobyt w czasie leczenia dziecka w szpitalu, ale przede wszystkim zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa w tym trudnym czasie. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, ogród i obszerna biblioteka. Wspólne dbanie o dom to dla rodzin namiastka normalności. Jest także prowadzona profilaktyka onkologiczna" - informują przedstawiciele fundacji.

Każdy może pomóc w utrzymaniu jej programów, przekazując 1,5 proc. podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu.

Kraków. Czapka od serca   Każdy zestaw zawierał dwie dziergane czapki. Weronika Kwiecień /USD